Ako na krízu

Dlhová kríza začína výraznejšie oberať ľudí o prácu. Štáty zaťažené dlhmi šetria, záujem o výrobky sa znižuje, a tak trpí aj priemysel.

28.12.2011 22:00
debata

Úrady práce dostali od firiem v decembri nahlásený dvojnásobný počet hromadných prepúšťaní oproti novembru. Zostať bez práce môže vyše tisíc ľudí.

Keď pred troma rokmi nastupovala hospodárska kríza, hromadným prepúšťaním sa za prvé mesiace ohrozilo podstatne viac pracovných miest. To však neznamená, že terajšia situácia na trhu práce je lepšia. Podniky prešli ozdravnými procedúrami a nájsť dobrú prácu tak nie je vôbec jednoduché. Miera zamestnanosti je dlhodobo najmä odrazom stavu ekonomiky. Nezamestnanosť by sa určite znížila, keby vláda napríklad znížila dane. Politici z vládnych kresiel však už niekoľko rokov tvrdia, že na pokles daní nie sú peniaze.

Keď už je ekonomika v kríze, vláda môže krátkodobo zamestnanosť ovplyvniť len kozmeticky. Minulý kabinet stavil na dotácie na udržanie zamestnanosti. Bolo to aspoň nejaké opatrenie, aj keď sa vďaka tomu zďaleka nepodarilo udržať 40-tisíc pracovných miest, ako tvrdia štatistiky. Je však otázne, prečo sa podpora končí teraz na prahu ďalšej možnej recesie.

Čarovný prútik vláda v rukách nemá. Ale ani záujem o skutočné riešenie problému nevidno. Keď už nič iné, vláda by sa mala zamyslieť aspoň nad znížením byrokracie, aby podnikateľov neobťažovali často nezmyselné papierovačky.

debata chyba