Bezpečnosť po novom

Konštatovanie, že za ostatné roky sa svetové bezpečnostné prostredie zásadne zmenilo, je, ako keby sme objavili západ slnka.

Bezpečnostná stratégia Slovenskej republiky nesie pečať roku 2005, pričom práve uplynulé desaťročie otriaslo krehkou konštrukciou našej civilizácie. Členstvom v EÚ a NATO sme vstúpili do stabilného a ekonomicky perspektívneho priestoru, ale globalizácia a udalosti ostatných rokov vplyvom bezpečnostných hrozieb dynamicky menia tento priestor.

V súčasnosti platná Bezpečnostná stratégia SR bola schválená v optimistickom období zjednocovania Európy, stabilizácie susedských vzťahov a nevídanej ekonomickej prosperity. Paradoxne globalizácia a rozvoj technológií ne­priniesli iba očakávaný rast a spokojnosť. Európu zasiahla ekonomická a následne aj dlhodobá menová kríza. Masívna migračná vlna ukázala nedostatky schengenských hraníc a azylového aj migračného manažmentu Európskej únie. Ozbrojené konflikty na Ukrajine a v Sýrii predstavujú len povestný vrchol ľadovca bezpečnostných hrozieb, ktoré v súčasnosti vnímame.

Sprievodným javom spoločenských procesov je radikalizácia obyvateľstva a s ňou súvisiaci extrémizmus, často vyúsťujúci do zločinu terorizmu. Prejavom nespokojnosti občanov je aj avizovaný odchod Veľkej Británie z EÚ či zvolenie nového amerického prezidenta, ktorý zásadne mení zahraničnopolitickú líniu USA. Vojna sa presúva do informačného priestoru. Odpočúvanie, únik citlivých informácií či šírenie dezinformácií sa stali každodennou súčasťou našej doby, v ktorej panuje pragmatizmus. Dokonca aj medzi partnermi a spojencami.

Už si nevystačíme so striktným rozdelením hrozieb na vnútorné a vonkajšie či vojenské a civilné. Sme svedkami množstva situácií, v ktorých sa tieto komponenty cielene prelínajú. Eliminácia hrozieb si vyžaduje kumuláciu politických, ekonomických, vojenských a sociálnych nástrojov všetkých rezortov a spoluprácu občianskej spoločnosti.

V programovom vyhlásení v roku 2016 sa vláda zaviazala k novej bezpečnostnej stratégii. Rozvoj silových zložiek by sa tak mal neoddeliteľne spájať s rozvojom ďalších prvkov bezpečnostného systému vrátane aktívnej komunikácie s občanmi a so súkromným sektorom. Verím, že miera transparentnosti a informovanosti občanov prináša silnú hodnotu angažovanosti a vlastenectva. Aj takto chceme dokázať, že Slovensko je spoľahlivý spojenec a partner, ochotný nielen čerpať výhody členstva v EÚ a NATO, ale aj niesť svoj diel zodpovednosti.

Platná Bezpečnostná stratégia, ktorá vznikala v dobe našich integračných ambícií, bola prirodzene viac orientovaná na externé prostredie. Členstvo v EÚ a NATO síce zvýšilo garancie našej bezpečnosti, je však potrebné, aby bola nová stratégia vyváženejšia ako tá súčasná. Treba klásť dôraz na domáce bezpečnostné prostredie, ktoré si zaslúži pevnú a pritom dynamickú štruktúru. Som presvedčený, že bezpečnosť vychádza zvnútra. Zároveň takto upozorňujeme aj na vnútorné hrozby, akými sú politická radikalizácia a extrémizmus. Slovensko ako člen Severoatlantickej aliancie bude mať vysokú pridanú hodnotou, ak budeme v prvom rade zaisťovať bezpečnosť doma – a následne v medzinárodnom prostredí.

Úlohou novej stratégie je zrozumiteľne ju definovať a odhodlanie konať. Ak budeme posilňovať odolnosť proti bezpečnostným hroz­bám a budovať efektívnu obranu, dokážeme ochrániť bezpečnosť Slovenska a základné práva našich občanov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.