Prvý digitálny veľvyslanec

Žijeme v digitálnom svete a Dánsko sa rozhodlo držať krok s jeho vývojom.

Koncom minulého mesiaca Kodaň informovala o svojich plánoch zriadiť ako prvá na svete post „digitálneho veľvyslanca“.

Ten bude mať na starosti spoluprácu s veľkými technologickými spoločnosťami, ako sú Apple, Google, IBM, Microsoft, Facebook atď. Ako uviedol dánsky minister zahraničných vecí Anders Samuelsen pre dánsky denník Politiken, „veľké spoločnosti vplývajú na Dánsko podobne ako štáty. Uvedené technologické firmy sa stávajú národmi nového typu (!) a treba sa s touto výzvou vyrovnať. Je to jednoducho nová realita“.

Veľké technologické firmy sveta majú väčšie príjmy a získavajú väčší medzinárodný vplyv ako mnohé krajiny. Nový trend „digital ambassadorship“ okrem obchodného spojenia na veľké spoločnosti bude zároveň plniť aj diplomatické úlohy v USA mimo Washingtonu. Podľa dánskej strany to bude prínosné osobitne v súčasnom období ešte dostatočne nevykryštalizo­vaných vzťahov Európskej únie s novou administráciou prezidenta USA Donalda Trumpa. Význam technofiriem rastie aj v Spojených štátoch. Svedčí o tom napr. aj skutočnosť, že cenu Diplomat roka, ktorú udeľuje americký zahraničnopolitický časopis Foreign Policy, získal minulý rok manažér firmy Google Eric Schmidt.

Vymenovanie prvého digitálneho veľvyslanca na svete len reflektuje zmenu v pomere diplomatických síl medzi tradičnými národmi a konglomerátmi v súkromnom vlastníctve.

Digitálny veľvyslanec bude prínosom aj pre domácu ekonomiku krajiny. Práve v týchto týždňoch došlo k dohode o veľkých investíciách na poli digitálnych technológií s firmami Apple a Facebook v Dánsku. Vybudujú tam masívne digitálne dátové centrá s množstvom nových pracovných miest a nemalých príjmov do dánskeho štátneho rozpočtu.

Minister Samuelsen dodal, že uvedený dôraz na digitálnu diplomaciu ešte neznamená okamžité zatváranie ich tradičných ambasád. Vo vzťahu k menej vyspelým krajinám bude dánska strana uplatňovať doterajší „starý spôsob myslenia“. Vzhľadom na to, že technologickí giganti majú rastúci vplyv na Dánsko, je potrebné s nimi udržiavať tesnejšie vzťahy. Aj keď stále žijeme v post-westfálskom svete, firmy ako Google a Apple si zatiaľ nemohli kúpiť národnú suverenitu, čo je však pravdepodobne iba otázkou času…

Vymenovanie prvého digitálneho veľvyslanca na svete len reflektuje zmenu v pomere diplomatických síl medzi tradičnými národmi a konglomerátmi v súkromnom vlastníctve. Minister poukázal aj na článok The Financial Times, ktorý podčiarkuje skutočnosť, že trhová hodnota firiem Google a Apple je obrovská, a preto by mali dostať miesto aj v „budúcej svetovej vláde“ – skupine G 20, ktorá združuje 20 ekonomicky najsilnejších štátov sveta.

„Aj keď zahraničné firmy v Dánsku tvoria iba 1 %, vytvárajú až 20 % tamojších pracovných miest(!). To je hlavný dôvod, prečo dánska vláda pracuje bez prestania na úlohe pritiahnutia čo najväčších zahraničných investícií do Dánska“, dodal minister A. Samuelsen pri podpise dohody o spolupráci so spoločnosťou Facebook.

Digital ambassadorship popri uvedených organizačných zmenách si vyžiada aj postupné zmeny v obsahu práce diplomatov v smere efektívnejšieho využitia digitálnej techniky. Napr. IBM Watson má množstvo aplikácií, pomocou ktorých môžu podniky, organizácie aj štátne inštitúcie bojovať proti kybernetickým trestným činom hackerov a kriminálnikov. Je to mimoriadne dôležitá oblasť činnosti obchodných a štátnych inštitúcií, kde doteraz prevláda asymetrický vývoj uľahčujúci kyberterorizmus. Kombinácia umelej inteligencie a ľudských aktivít umožní efektívnejšie analyzovať viac dát, ako to bolo kedykoľvek predtým. Podľa mienky technologických expertov práve rok 2017 môže byť rokom intenzívnejšieho prieniku umelej inteligencie do každodenného života ľudí aj inštitúcií.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Martin Schulz, SPD, politik, voľby, Nemecko

Politika je emócia

25.03.2017 08:00

ROBERT ŽANONY: Ak sa nijako nezmenia vonkajšie okolnosti, konkrétne politiky, zmenia sa osoby a obsadenie a zrazu je všetko inak, čo to hovorí o logike politiky?

vlajka, eú

Bojovať za silnejšiu Európu!

24.03.2017 09:00

SIGMAR GABRIEL: Európa, máš narodeniny! 25. marca 1957, pred 60 rokmi, podpísali zakladajúce štáty Rímske zmluvy.

zošit, kalkulačka, peniaze, drobné, ruka, pero, počítanie

Prečo Boh stvoril ekonómov

22.03.2017 16:00

VLADIMÍR BAČIŠIN: Prečo Boh stvoril ekonómov? Preto, aby meteorológovia vyzerali popri nich lepšie. Je to starý vtip.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.