Budúcnosť ľudstva

Aj keď väčšina spoluobčanov práve teraz prežíva najkrajšie chvíle v roku, lebo sa skromne, teda najčastejšie iba v úzkom kruhu najbližších, radostne pripravuje na zaplatenie daní, predsa len toto všeobecné šťastie, bezprostredne spojené s blahom celého štátu, trochu kalia ďalšie predpovede svetoznámeho britského fyzika Stephena Hawkinga.

01.03.2015 13:00
debata

Iba nedávno varoval svet pred umelou inteligenciou, teda v podstate pred počítačmi, ktoré ľudí už v mnohom predstihujú. Zdá sa však, že hrozba pre ľudstvo, ktorá je ešte väčšia ako umelá inteligencia, môže byť podľa všetkého práve prirodzená inteligencia. V spojení s bežnými formami civilizácie totiž už sama osebe predstavuje akýsi ničivý element, najmä pri jej použití vo vzájomnej komunikácii.

O tom, že známy fyzik má, ostatne ako vždy, pravdu, svedčia aj bežné výjavy z prostredia slovenského parlamentu. Môžeme si pripomenúť, ako pri bežnej výmene názorov nezaradený poslanec Alojz Hlina zhodil zaradeného poslanca Antona Martvoňa (Smer) zo stoličky a roztrhal mu v prudkom virvare ideí nohavice. Alebo ako sa tam pred časom poslanci Igor Matovič (OĽaNO) a Rafael Rafaj (SNS) pri podobnej príležitosti navzájom škrtili kravatami.

Hawking túto situáciu ľudstva opisuje celkom presne: „Agresia mala možno výhodu v barbarských časoch, keď ľudia bojovali o jedlo, partnera alebo o územie, no teraz hrozí, že nás všetkých zničí. Najmä jadrová vojna by znamenala koniec civilizácie a vari aj koniec ľudstva.“

Našťastie niektoré menšie parlamentné strany na Slovensku nateraz ešte jadrové zbrane nemajú. Slávny vedec však vidí určité východisko pre ľudstvo v opustení Zeme a osídľovaní vesmírnych priestorov. To by sa však, aspoň podľa môjho laického názoru, spájalo s mnohými problémami. Pri ceste do vesmíru by ľudstvo muselo mnohé úžasné výdobytky svojho tvorivého ducha jednoducho zanechať na Zemi. Napríklad megalitickú stavbu Stonehenge, pyramídy v Egypte a Latinskej Amerike, no pravdepodobne i trhovisko na Miletičovej ulici v Bratislave. Tie by potom v nekonečných, zatiaľ ešte pomerne pustých vesmírnych priestoroch ľudstvu iste nesmierne chýbali. A to aj v prípade, keby tam všetko ostatné bolo takpovediac „all inclusive“, teda zodpovedajúce bežnej predstave o raji.

Preto som zašiel práve na pomyselne apokalypticky opustenú Miletičovu, aby som sa na problém spýtal známeho, forenzného politológa. Tiež disponuje iba prirodzenou inteligenciou, tú však dokáže každý deň pomerne jednoduchým spôsobom upgradovať. Teda iba pomocou celého radu pomerne lacných osviežujúcich okolkovaných nápojov. Prešiel som rovno k veci: „Viete, Hawking hovorí, že by sme mali letieť do vesmíru, ale už nie sme natoľko agresívni, lež vybavení empatiou, vzájomným porozumením, láskavosťou, pochopením alebo niečím takým, čo vraj zatiaľ ešte nemáme.“

Znepokojene sa zamrvil: „Synak! Veď tu je plno takých. Len sa dobre poobzerajte! S nimi sa tu dá v najhoršom prípade aj zostať. A nejako to vydržať!“

debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #Stephen Hawking