Učitelia na odpis!

Všetkých spoluobčanov potešilo, že cieľom tejto spoločnosti je, aby sa medzi učiteľov konečne vrátila morálka. Nejde vraj v prvom rade ani tak o mravnosť, ako skôr o etiku. Tá je vyvolaná prirodzenými potrebami.

Pokiaľ som mediálny ošiaľ v tomto smere pochopil, ide v prvom rade o to, aby pedagógovia neobťažovali mladých chlapcov. Aspoň podľa médiami uvedeného modelového prípadu, keď učil učiteľ, ktorý ich kedysi obťažoval, no podľa všetkého iba preto, že neposkytol odpis! Poskytol iba výpis z registra trestov! Pritom si každý z nás uvedomuje, že taký výpis z registra trestov je len tieňom odpisu registra trestov.

Ak by som sa smel v tejto súvislosti vyjadriť trochu metaforicky, odpis je niečo ako „meďák“ zaparkovaný vedľa doteraz nesmierne uznávaného auta východonemeckej produkcie, i keď pomerne smutne známeho pod názvom Trabant. V „odpise“ je totiž už navždy všetko v jasnom svetle, jednoducho povedané, človek po odpise už nikdy ničím nehrozí.

Teda tak nejako to naznačila, aspoň pokiaľ som to správne pochopil, pani poslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (prípadne Lucia Ďurišová Nicholson) z SaS, ktorá po najbližších voľbách vraj prevezme nielen vedenie strany, ale hneď aj vedenie parlamentu a vzápätí i vedenie vzdelávania.

Mávam pri jej početných vystúpeniach často – inak pomerne neobvyklý a navyše ničím neodôvodnený pocit, že jej kontakt s oblasťou vyššieho vzdelávania bol doteraz takpovediac pomerne sporadický. Ale práve preto jej bezvýhradne dôverujem práve v tejto oblasti. Lebo v každej oblasti, teda i vo vzdelávaní, každý človek vždy prirodzene bojuje najmä o to, čo práve nemá, čo sa mu – istotne neprávom – vôbec nikdy nedostalo alebo dostať ani akosi nemohlo.

Nie je v tom, prirodzene, sama. Pripojili sa k nej hneď i stranícki kolegovia Natália Blahová a Juraj Droba, ako aj Veronika Remišová (OľaNO). Súhlasil s nimi i predseda školského výboru Ľubomír Petrák (Smer), ktorý uviedol, „že logika a zámer návrhu novely zákona je v poriadku“. Zároveň však uviedol, že súhlas s návrhom je bianco šekom pre predkladateľov, keďže ešte musia doladiť viaceré legislatívne záležitosti. „Vôbec nechcem dostať medzi deti pedofilov. A nič ma viac nepovzbudilo ako tento návrh. Pamätám si, ako som dlhé hodiny čakal najprv na výpis z registra. Ten si vždy aj každý čestne zaplatil. Potom mnohé ďalšie hodiny na „odpis“. Prečo som ho musel tak namáhavo zháňať, keď je to všetko také jasné?

Pamätám si na šťastný výkrik neznámeho učiteľa v niekoľkohodinovom rade predo mnou. Ako po tých krutých hodinách ponižujúceho čakania na práve „vygenerovaný“ odpis nadšene kričal: „Som čistý!! Pane Bože! Ja som čistý! Ja som úplne čistý! Je to vôbec možné?“ Prirodzene, na veľkú radosť zúčastnených úradníkov a žiadateľov.

Zosmutnel som. Srdce ma zabolelo, akoby som bol ja sám v SaS, no potom, prirodzene, po precitnutí už rovno v OĽaNO. Teda ja – akoby som Ja sám bol už úplne na odpis!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Oliver Bakoš

Základné potreby

26.02.2017 17:00

OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov zarazil fakt, že najväčším problémom ľudstva sú v súčasnosti takpovediac základné potreby.

Martin Schulz

Skúšky Martina Schulza

24.02.2017 17:00

RADOVAN GEIST: Výsledok nemeckých volieb sa nezdá byť taký istý ako pred mesiacom.

hazard, aliancia

Nie plus peniaze rovná sa...

23.02.2017 16:00

HANA FÁBRY: Bratislavou lomcuje hazard. Lepšie povedané, boj proti nemu.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.