Nezdanené úroky

Špekulácie s (ne)zdaňovaním úrokov boli donedávna hitom naprieč celou eurozónou.

Úroky patria medzi kapitálové príjmy podliehajúce zrážkovej dani. Majiteľovi úspor banka úroky zdaní automaticky pri ich výplate a majiteľ úspor si nemusí robiť starosti s ich uvedením v ročnom zúčtovaní dane z príjmu v časovej lehote do konca marca nasledujúceho kalendárneho roka. Dane z úrokov v minulosti mohli u nás ľudia s nízkym príjmom (napríklad dôchodcovia) získať od štátu naspäť cez dobrovoľné vykonanie ročného zúčtovania.

Táto možnosť bola pred niekoľkými rokmi zrušená, respektíve úroky vyplácané z dlhopisov sa stali zmenou legislatívy v roku 2013 predmetom politických rošád. Poberatelia takýchto príjmov mali z úrokov platiť nielen dane, ale ešte aj zdravotné odvody. Skôr ako ich prvý raz stihli zaplatiť, došlo k opätovnej zmene zákona, keď bolo možné znovu požiadať o zaplatenie zrážkovej dane. Tou sa daňový paškvil podarilo odstrániť.

Špekulácie s (ne)zdaňovaním úrokov boli donedávna hitom naprieč celou eurozónou. Vyhýbaniu sa daní v EÚ však odzvonilo automatickou výmenou informácií o úrokových výnosoch medzi všetkými krajinami únie. Úroky z úspor sú dnes v zásade miniatúrne, čo mnohých sporiteľov vedie k hľadaniu alternatív v podobe lepšie úročených firemných dlhopisov, ktoré však tiež podliehajú zdaneniu. Majitelia dlhopisov nie sú chránení na rozdiel od bankových vkladov v prípade insolventnosti firmy, ktorá je ich dlžníkom. Vzhľadom na riziko sú dlhopisy úročené v niektorých prípadoch až do šesť percent ročne.

Medzi ľudí obľubujúcich dlhopisy patrí aj český minister financií slovenského pôvodu Andrej Babiš, ktorý sa plateniu dane z úrokov šikovne vyhol legálnou okľukou prostredníctvom jednokorunových dlhopisov. Využil pritom medzery v zákone, ktorý platil v roku 2012. Zrážka dane z úrokov sa totiž vtedy zaokrúhľovala na celé koruny nadol, čo znamenalo pri jednokorunových dlhopisoch a halierových úrokoch nulové daňové zaťaženie.

Dnes miliardára vo funkcii v najvyššej politike u našich západných susedov doháňa vlastný tieň vtedajšej ziskuchtivosti, ktorá znížila príjmy českých verejných financií o desiatky miliónov korún na zrážkovej dani. Veď v tomto prípade išlo o kúpu dlhopisov samého seba. Takouto transakciou môžeme označiť financovanie firmy peniazmi spoločníkov, ktoré predtým odtiekli zvyčajne vo forme rozdelenia hospodárskeho výsledku z podnikania vo forme dividend z firemných na súkromné účty.

Deravý zákon platil od júla 2011 do apríla 2012, pričom okrem Babiša ho stihlo využiť aj ďalších sedemdesiattritisíc majiteľov dlhopisov z radov bánk, fondov aj súkromných osôb. V prípade Babiša je podozrivé najmä to, že dlhopisy s nezdaňovanými úrokmi vydal iba niekoľko dní pred novelou zákona, ktorá deravú legislatívu odstránila. Babišovi nemôžu prísť na meno najmä živnostníci a české  firmy, ktorí musia od tohto roku evidovať všetky tržby v Česku cez elektronické registračné pokladnice.

Či v tomto prípade ide o naplnenie známeho výroku: „víno pije a vodu káže“, je už na vlastnej úvahe každého, kto sa nad touto kauzou seriózne zamyslí. Najmä pokiaľ ide o to, či postup bol v súlade  dobrými mravmi a úrokové sadzby ním vydaných neverejných dlhopisov naozaj zodpovedali podmienkam na kapitálovom trhu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump

Trump hádže kosť

26.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Biely dom vyselektoval médiá, ktoré vpustili na brífing prezidentovho hovorcu Spicera. Do výberu sa nedostali New York Times, CNN, Guardian, BBC.

Oliver Bakoš

Základné potreby

26.02.2017 17:00

OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov zarazil fakt, že najväčším problémom ľudstva sú v súčasnosti takpovediac základné potreby.

prešov, cesta, d1, r4, obchvat

A bez Prešova

25.02.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.