Byť doma

V noci som bola opäť v Slovenskom raji. S tatom sme stáli pod veľkým rebríkom a počula som, ako hovorí: zvládneš to, nič nie je také vysoké.

Pozerala som sa na najdlhší rebrík národného parku v rokline Veľký Sokol a zdal sa mi nekonečný. Pustila som sa hore a vyšla som. Pohľad zhora bol nádherný. Krútila sa mi hlava, ale nebála som sa. Pokračovali sme na Tomášovský výhľad.

Po Slovensku som chodievala od narodenia. Najskôr ma rodičia nosievali na chrbte a prebaľovali na kapote starej Octavie, spávali sme v stane a kládli sme si oheň v jaskyniach, keď pršalo, alebo sme sa čupili pod konármi stromov. V noci sme ležali na lúkach a mlčali sme do oblohy, hore sa jagali súhvezdia a občas padala kométa. S tatom sme verili na mimozemšťanov, my dvaja sme boli dôkazom. „Možno, že toto ani neexistuje, možno, že sa nám to iba sníva,“ filozofovala som pri praskajúcom ohni. „Možno,“ odpovedal tata. „Ktovie, komu sa snívame.“

Z hôr sme sa vrátili do nížin, splavovali sme dunajské ramená a vykladal ma do rázsoch odumretých stromov, bála som sa, že navždy odpláva, keď sa na pramici vzdialil, aby ma vyfotil. Po návrate som utekala točitými schodmi Michalskej veže: Pozerala som sa na Bratislavu, na mäkké chrbty malých Karpát posiate vinicami, na veže kostolov, na prastarý hrad, na rovinu Panónie, za ktorou sa dali šípiť vône Orientu a na Dunaj, v ktorom sa odrážalo slnko a v škreku čajok vzdialené, šumiace more pri Konstanci.

Bolo tam všetko: vôňa dreveníc aj oceánov, melódie zabudnutých aj budúcich ľudí, bolesť minulosti, melancholické volanie diaľok, ďalej, ďalej! – dávno vyhasnutý Vihorlat a na tvári pravekého mora zamatovo zelené Morské oko, morské koníky na Devínskej kobyle aj výkriky Aztékov pri Popocatépetli. „Zopakuj mi to: Po-po-ca-té-pe-tl.“ Celý svet bol blízko, mihotavé diaľky splývali s domovom. Vždy som sa doň chcela môcť vrátiť.

Prakticky od detstva počúvam, že narodiť sa na Slovensku je smola, žiť tu prekliatie a najlepšie urobí ten, kto odíde a už nikdy sa nevráti. Ako sa situácia zhoršuje, mnohí, ktorých trápi víťaziaca malosť a prehlbujúce sa barbarstvo, podliehajú skepse. Ako sa cítiť súčasťou krajiny či národa, keď väčšina ľudí sa prejavuje nesolidárne, hrubo a nacionalisticky výlučne?

Spinoza povedal: „Ktokoľvek sa rozhodne milovať Boha, nesmie očakávať, že ho za to Boh bude tiež mať rád.“ Skúsenosť je neprenosná a vnímanie sa nanútiť nedá. Ja však cítim, že som všetko to a všetci tí, ktorí tu boli a sú, bez ohľadu na okolnosti, ktoré ma roztrpčujú.

Domov je vo mne rovnako ako holuby z Bezručovej ulice, moja ruka v teplej dlani, ktorá ma viedla po múriku na slnkom zaliatom dunajskom nábreží, zamyslení starčekovia pri Kačacej fontáne s holými chlapcami na Šafárikovom námestí, fontána s tetou, takisto holou, ktorú som volala Marína, na tom istom námestí, Viola Valachová, zavraždená šestnásťročná partizánka z Tobruckej ulice… Je vo mne rovnako ako všetci, ktorí ma naučili mať ho rada aj vtedy, keď sa zdá, že z oblohy zmizli súhvezdia a pramica odplávala.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump

Trump hádže kosť

26.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Biely dom vyselektoval médiá, ktoré vpustili na brífing prezidentovho hovorcu Spicera. Do výberu sa nedostali New York Times, CNN, Guardian, BBC.

Oliver Bakoš

Základné potreby

26.02.2017 17:00

OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov zarazil fakt, že najväčším problémom ľudstva sú v súčasnosti takpovediac základné potreby.

prešov, cesta, d1, r4, obchvat

A bez Prešova

25.02.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.