Byť doma

V noci som bola opäť v Slovenskom raji. S tatom sme stáli pod veľkým rebríkom a počula som, ako hovorí: zvládneš to, nič nie je také vysoké.

Pozerala som sa na najdlhší rebrík národného parku v rokline Veľký Sokol a zdal sa mi nekonečný. Pustila som sa hore a vyšla som. Pohľad zhora bol nádherný. Krútila sa mi hlava, ale nebála som sa. Pokračovali sme na Tomášovský výhľad.

Po Slovensku som chodievala od narodenia. Najskôr ma rodičia nosievali na chrbte a prebaľovali na kapote starej Octavie, spávali sme v stane a kládli sme si oheň v jaskyniach, keď pršalo, alebo sme sa čupili pod konármi stromov. V noci sme ležali na lúkach a mlčali sme do oblohy, hore sa jagali súhvezdia a občas padala kométa. S tatom sme verili na mimozemšťanov, my dvaja sme boli dôkazom. „Možno, že toto ani neexistuje, možno, že sa nám to iba sníva,“ filozofovala som pri praskajúcom ohni. „Možno,“ odpovedal tata. „Ktovie, komu sa snívame.“

Z hôr sme sa vrátili do nížin, splavovali sme dunajské ramená a vykladal ma do rázsoch odumretých stromov, bála som sa, že navždy odpláva, keď sa na pramici vzdialil, aby ma vyfotil. Po návrate som utekala točitými schodmi Michalskej veže: Pozerala som sa na Bratislavu, na mäkké chrbty malých Karpát posiate vinicami, na veže kostolov, na prastarý hrad, na rovinu Panónie, za ktorou sa dali šípiť vône Orientu a na Dunaj, v ktorom sa odrážalo slnko a v škreku čajok vzdialené, šumiace more pri Konstanci.

Bolo tam všetko: vôňa dreveníc aj oceánov, melódie zabudnutých aj budúcich ľudí, bolesť minulosti, melancholické volanie diaľok, ďalej, ďalej! – dávno vyhasnutý Vihorlat a na tvári pravekého mora zamatovo zelené Morské oko, morské koníky na Devínskej kobyle aj výkriky Aztékov pri Popocatépetli. „Zopakuj mi to: Po-po-ca-té-pe-tl.“ Celý svet bol blízko, mihotavé diaľky splývali s domovom. Vždy som sa doň chcela môcť vrátiť.

Prakticky od detstva počúvam, že narodiť sa na Slovensku je smola, žiť tu prekliatie a najlepšie urobí ten, kto odíde a už nikdy sa nevráti. Ako sa situácia zhoršuje, mnohí, ktorých trápi víťaziaca malosť a prehlbujúce sa barbarstvo, podliehajú skepse. Ako sa cítiť súčasťou krajiny či národa, keď väčšina ľudí sa prejavuje nesolidárne, hrubo a nacionalisticky výlučne?

Spinoza povedal: „Ktokoľvek sa rozhodne milovať Boha, nesmie očakávať, že ho za to Boh bude tiež mať rád.“ Skúsenosť je neprenosná a vnímanie sa nanútiť nedá. Ja však cítim, že som všetko to a všetci tí, ktorí tu boli a sú, bez ohľadu na okolnosti, ktoré ma roztrpčujú.

Domov je vo mne rovnako ako holuby z Bezručovej ulice, moja ruka v teplej dlani, ktorá ma viedla po múriku na slnkom zaliatom dunajskom nábreží, zamyslení starčekovia pri Kačacej fontáne s holými chlapcami na Šafárikovom námestí, fontána s tetou, takisto holou, ktorú som volala Marína, na tom istom námestí, Viola Valachová, zavraždená šestnásťročná partizánka z Tobruckej ulice… Je vo mne rovnako ako všetci, ktorí ma naučili mať ho rada aj vtedy, keď sa zdá, že z oblohy zmizli súhvezdia a pramica odplávala.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARiÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

vlajka, eú

Bojovať za silnejšiu Európu!

24.03.2017 09:00

SIGMAR GABRIEL: Európa, máš narodeniny! 25. marca 1957, pred 60 rokmi, podpísali zakladajúce štáty Rímske zmluvy.

vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ľudí

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.