Problém s holandskými voľbami

O necelý mesiac sa uskutočnia prvé z tohoročných európskych problémových volieb. Žiadne prekvapenie sa nečaká – zvíťazí krajne pravicová Strana slobody Geerta Wildersa.

Jej kampaň stojí na mixe xenofóbie, živenia strachu z islamu a euroskeptizmu, zabalených do sloganu „nie sme ako ostatní“. Z ekonomického hľadiska má bližšie k Farageovi než k Le Penovej: Wilders je liberál presadzujúci dereguláciu a voľný trh.

Podľa prieskumov by Strana slobody mala po voľbách obsadiť asi 30 kresiel v 150-člennom parlamente. O pár kresiel menej získa konzervatívno-liberálna VVD súčasného premiéra Rutteho. Jej koaličného partnera labouristov čaká zdrvujúca volebná porážka, stratia možno dve tretiny zo súčasných 38 mandátov.

Hlavným znakom budúceho holandského parlamentu bude stranícka roztrieštenosť. Aspoň jedno kreslo by v ňom mohla získať takmer polovica z 31 kandidujúcich strán. Politicky dominovať budú stredne veľké subjekty – bez nich nebude možné skombinovať žiadnu parlamentnú väčšinu.

Wildersovo pravdepodobné víťazstvo ešte neznamená, že sa môže cítiť budúcim premiérom. Prakticky všetky väčšie strany spoluprácu odmietli. V konečnom dôsledku rozhodne parlamentná matematika, no najpravdepodob­nejšou alternatívou bude pokus zostaviť veľkú koalíciu konzervatívnej pravice a centristických strán (ako kresťanská CDA či liberálna D66), s možnou podporou labouristov. Viac ako tretina voličov však stále nie je rozhodnutá, koho podporí. To otvára veľký priestor na možné prekvapenia.

Zostavovanie koalície sa môže ukázať ako zložitý a dlhý proces. Do nástupu novej exekutívy bude viesť Holandsko súčasná Rutteho vláda. Podľa súčasného ministra financií Dijsselbloema môže takéto prechodné obdobie trvať „aj štyri roky“ – čo je zaručený recept na permanentnú politickú nestabilitu.

Čo budú znamenať marcové holandské voľby pre EÚ? Najčastejšie spomínanou obavou bol „Nexit“ – Geert Wilders využíval v kampani aj myšlienku zorganizovania referenda o členstve Holandska v únii. To však nateraz nehrozí. Väčšie, a bezprostred­nejšie, riziká prinesie nástup vnútorne nestabilnej vlády. Bude pod tlakom skeptickej verejnej mienky (nedôvera voči establišmentu je silná aj v Holandsku) a krajnej pravice.

V takej pozícii nebude pravdepodobne schopná (a ochotná) prijímať rozhodnutia, ktoré sú politicky citlivé, no nevyhnutné pre pokračovanie spolupráce v Európe: či už pôjde o záchranu voľného pohybu v rámci EÚ prostredníctvom hlbšej integrácie v oblasti sociálnych politík, alebo stabilizáciu menovej únie.

Šanca, že budúca vláda v Haagu podporí nejakú formu európskych rozpočtových transferov, dobudovanie efektívnej bankovej únie (vrátane spoločnej garancie vkladov) či spoločný verejný dlh eurozóny, je veľmi malá.

Pravdepodobnejšie je, že sa pripojí k hlasom hovoriacim o rozdelení Európy na „lepšiu“ a „horšiu“ časť. Pre nás to znamená otázku: Kde a na základe akých podmienok sa budú medzi nimi kresliť hranice?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

hitler, pes

Vodcovia a výhybkári

25.03.2017 09:00

PETER JAVŮREK: Hitler bol krikľúň, ktorého prejavy boli aj na svoju dobu predramatizované a myšlienky napoly zlovestné, napoly nezrozumiteľné.

Martin Schulz, SPD, politik, voľby, Nemecko

Politika je emócia

25.03.2017 08:00

ROBERT ŽANONY: Ak sa nijako nezmenia vonkajšie okolnosti, konkrétne politiky, zmenia sa osoby a obsadenie a zrazu je všetko inak, čo to hovorí o logike politiky?

nákup, potraviny, obchod, žena, muž

Potravinová bezpečnosť Slovenska

24.03.2017 21:00

MIKULÁŠ DIMUN: Obyvateľstvo Slovenska je pravidelne stresované správami o tom, že v tých či oných dovezených potravinách sa vyskytla nejaká zdraviu škodlivá látka.

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.