Index preplnených bytov

Človek žije v preplnenom byte, ak domácnosť nemá k dispozícii aspoň jednu spoločnú izbu pre celú domácnosť a zároveň jednu izbu pre pár, či izbu pre každého jednotlivca vo veku nad 18 rokov alebo izbu pre pár detí mladších ako 12 rokov.

Index preľudnenosti príbytku v medzinárodnom porovnaní vyjadruje plochu bytu v metroch štvorcových na osobu. Zvyšujúci sa počet osôb v byte zmenšuje úžitkovú plochu na jednotlivca a odzrkadľuje najmä zhoršujúce sa sociálne a príjmové pomery rodiny.

Preľudnenosť obydlí v rámci Slovenska sa však značne líši, pričom svoju úlohu zohráva dostupnosť zamestnania, nutnosť bývať v podnájmoch so súčasným zanechaním prázdnej nehnuteľnosti v inom regióne Slovenska, ako aj neochota ľudí meniť svoje zvyky, pohodlie a cestovať za prácou.

Prudké zdražovanie bytov vo veľkých mestách s množstvom pracovných príležitostí je v posledných troch rokoch typické nielen pre Slovensko, ale prakticky pre skoro všetky krajiny EÚ. Sen o vlastnom byte sa najmä u mladých ľudí rýchlo stráca, hoci úvery na bývanie sú historicky najlacnejšie.

Z prehľadov štatistík OECD vyplýva, že na Slovensku sa v uplynulej dekáde najviac ľudí tlačilo v bytoch v Námestove, Sobranciach a vo Zvolene. Najmenej plochy na jedného obyvateľa v bytoch má dnes Poľsko, kde v preľudnených bytoch žije 47 % domácností, nasleduje Maďarsko (44%), Rumunsko (43%), pričom za Slovenskom (32%) nasleduje Švédsko (29%) a Česko (23%). Slovensko si v tomto rebríčku od roku 2011 polepšilo z úrovne 38 %. Najviac priestoru v bytoch majú obyvatelia Belgicka, Španielska a Írska, kde problém malých bytov trápi iba 5 % domácností.

Slováci patria v správe vlastného majetku medzi najkonzervatív­nejšie národy. S 90-percentným podielom domácností s vlastným bývaním nám spolu s Litvou dokonca v rámci OECD patrí absolútne prvenstvo. Za nami nasleduje Maďarsko (88%), Poľsko (81%), Španielsko (78%) a Česko (76%).

Po bližšom pohľade možno zistiť, že napriek prudko rastúcemu objemu poskytovaných úverov na bývanie predstavuje u nás podiel vlastníkov bytov a domov nezaťažených hypotékou až 81 %. To je výrazne viac ako vo vyspelých ekonomikách OECD.

Paradoxne najmenej domácností s vlastným bytom vykazuje Švajčiarsko (40%), Nemecko (45%) a Rakúsko (50%). Dôvodom pre takéto umiestnenie v rebríčku je v prípade Švajčiarska vysoká cena nehnuteľností, v Rakúsku a Nemecku prijateľná ponuka nájomného bývania a u nás zatratená družstevná výstavba bytov. Tie dnes zaznamenávajú ozajstnú renesanciu najmä v Prahe, kde ceny nových bytov iba za uplynulý rok poskočili o 17 %.

Nájomné bývanie za trhové ceny je na Slovensku prístupné často len pre dobre zarábajúcich ľudí, pretože výstavba bytov vo vlastníctve miest a obcí je napriek výhodným úverom slabá. Ak naďalej budú rásť ceny bytov doterajším tempom a mestá nezačnú stavať v dohľadnej dobe viac nájomných bytov, bude zo Slovenska natrvalo odchádzať ešte viac ľudí ako doteraz. Následné riešenie problémov trhu práce v podobe väčšieho príchodu migrantov určite nebude jednoduchšie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.