Je nepodmienený príjem možný?

Po referende vo Švajčiarsku je Fínsko ďalšia krajina, ktorá testuje schému nepodmieneného základného príjmu na vzorke dvetisíc občanov.

Počas blahobytných rokov druhej polovice 20. storočia bolo mnoho ľudí presvedčených, že v budúcnosti sa bude menej a kvalitnejšie pracovať, že pracovný týždeň sa skráti na 15 hodín a ľudia budú mať priehrštia voľného času. Skôr ako dnešný život to pripomína vtedajšie sny o živote na Mesiaci a mestá, v ktorých budú lietať autá.

O nepodmienenom príjme sa ale začalo uvažovať v súvislosti s celkom reálnym trendom automatizácie, nahradzovaním práce ľudí robotmi. Objavujú sa bombastické odhady, koľko percent pracovných miest obsadia roboty do roku 2030 a koľko času a peňazí nám to ušetrí. Ak sa zrealizuje aj najtriezvejší odhad, ostáva nezodpovedaná otázka: Čo budú robiť ľudia?

Z niečoho budú musieť žiť. Práve nepodmienený príjem má poskytnúť pravidelný mesačný príjem pre každého bez rozdielu, bez povinnosti sa registrovať, spĺňať podmienky. Výhody sú očividné: istota akého-takého príjmu dáva ľuďom slobodu nemusieť si vybrať zle platený džob za zlých podmienok, je istotou prežitia, dáva mladým ľuďom väčšiu slobodu študovať odbory, ktoré považujeme za „nerentabilné“, umelcom tvoriť či ľuďom ostať doma, postarať sa o člena rodiny.

Myšlienku podporuje aj časť pravice a niektorí milionári v Silicon Valley – asi zo zištných dôvodov, keďže zamestnávatelia by mali pocit, že môžu znižovať už aj tak nízke platy, veď zvyšok doplatí „štát“. Je však jasné, že štát to nezaplatí. Elegantné riešenie financovania nepodmieneného príjmu navrhuje ekonóm Yanis Varoufakis z európskeho hnutia Diem25. Nemá ho platiť štát, ale finančný kapitál. Podľa jeho modelu by každá firma, ktorá vstupuje na burzu s istým počtom úvodných akcií, podľa zákona odovzdala isté percento týchto akcií do spoločného „fondu nepodmieneného príjmu“. Z neho by sa vyplácala dividenda, podiel na zisku z akcií pre každého. Neodbúral by sa len tlak na štát, tento model je aj podstatne spravodlivejší.

Že sa to nebude páčiť súkromnému sektoru? Komu, firme Apple, ktorá v Európe zo svojich astronomických ziskov zaplatila 0,001% dane? Či tým ostatným, ktoré „optimalizujú“ v daňových rajoch? Na začiatku 20. storočia veľké firmy tvrdili, že sa zrúti ekonomika, keď sa bude znižovať pracovný týždeň zo 6 dní a 12 hodín denne, keď prestanú pracovať deti, neskôr tvrdili, že sa zrúti, ak začnú pracovať ženy, keď budú povolené odbory a štrajky. Argument je vždy len o tom, že sa bude znižovať niečí zisk.

Existencia fondu minimálneho príjmu aspoň v istej miere dorovnáva rozdiel medzi štartovacou čiarou detí bohatých a chudobnejších, ktorým dáva väčšiu slobodu investovať čas a schopnosti do svojho rozvoja, nebyť odkázaný na neistotu čoraz rozšírenejších dočasných a slabo platených kontraktov. Vo Fínsku sa úvodný pilotný projekt stretol s úspechom a začína o ňom uvažovať aj mesto Glasgow. Zatiaľ len zo štátneho rozpočtu, ale takáto schéma, ak má byť spravodlivá a postavená na podiele z kapitálu, je možná len na úrovni Európskej únie.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Beata Szydlová

Poľský problém

24.03.2017 17:00

RADOVAN GEIST: Poľská vláda sa vyhráža, že vetuje Rímsku deklaráciu. Vyslal Kaczynski premiérku Szydlovú na ďalšiu samovražednú misiu?

Veronika Šikulová

Opaxírku?

23.03.2017 17:00

VERONIKA ŠIKULOVÁ: Som v najlepších rokoch! Oslávila som päťdesiatku. Keby som robila manekýnku, patrila by som so svojimi najlepšími rokmi do starého železa.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.