Rozlúčka s bankou

V období nízkych úrokových sadzieb banky menej zarábajú na úrokoch a snažia sa od klientov viac vybrať na poplatkoch.

Viaceré veľké banky zverejnili svoje nové cenníky, ktoré menia podmienky pre zľavy v poplatkoch za vedenie účtu. Ide najmä o obmedzenie okruhu klientov, ktorí majú nárok na bezplatné vedenie svojich účtov, alebo platenie rôznych poplatkov, ktoré sa predtým v cenníkoch nenachádzali.

Nárok na bezplatný účet od 1. apríla tohto roku mnohým zanikne. Oslobodenie od poplatku za vedenie účtu bude po novom až vtedy, ak zákazník mesačne uskutoční aspoň desať platieb platobnou kartou. Počítať však zrealizované nákupy kartou nie je práve pohodlné. Na bezplatné konto majú nárok zo zákona iba ľudia s príjmom do 400 eur mesačne.

Podmienky nastavenia zliav alebo odpustenia bankových poplatkov sú od banky k banke rôzne. Pri výbere vždy nedokážu pomôcť ani internetové vyhľadávače, pretože informácie buď nie sú úplné, alebo aktuálne.

Na našom bankovom trhu má zákazník možnosť získať v súčasnosti bezplatné vedenie účtu bez povinnosti plniť krkolomné podmienky v štyroch bankách. Z nich dve majú len veľmi obmedzený počet kamenných pobočiek, jedna sa zameriava len na solventnejšiu klientelu a najväčšia z nich má zasa na dnešnú dobu príliš komplikovaný internetbanking.

Slovenské banky sa pri stratégii zvyšovania poplatkov spoliehajú na konzervatívnosť klientov, ktorí radšej začnú platiť trebárs päť eur mesačne za služby, ktoré by inde dostali zadarmo, ako by mali podstúpiť administratívnu tortúru. Tá je obvykle spojená so zmenou trvalých príkazov, povolenia k inkasám, nahlásenia zmeny čísla účtu Sociálnej poisťovni a zamestnávateľovi na zasielanie rodinných prídavkov, dávok alebo mzdy.

Prechod za lepšími úrokovými podmienkami do inej banky v prípade hypotekárnych úverov je v porovnaní so zmenou bankového účtu ešte komplikovanejší. Štatistiky však potvrdzujú, že v niektorých bankách odchádza ku konkurencii až polovica hypotekárnych dlžníkov. To by mali mať na zreteli najmä tí ľudia, ktorí uvažujú nad financovaním bývania na úver. Lákavá ponuka nízkych úrokov s fixáciou úrokovej sadzby na krátke obdobie tak do budúcnosti môže predstavovať pascu na priškrtenie pohodlného klienta po uplynutí úrokovej akcie.

Osloviť klienta zaujímavými flexibilnými produktami sa snažia najmä malé banky. Pri poskytovaní úverov na bývanie napríklad inteligentnou hypotékou v podobe prepojenia úverového a bežného účtu (tzv. „cash pooling“), umožňujúceho hocikedy bez poplatkov znížiť dočasne alebo trvalo aktuálnu výšku zostatku úveru na bývanie. Takúto možnosť ocenia tí, ktorí po kúpe nehnuteľnosti chcú doteraz obývaný dom, alebo byt predať a za získanú hotovosť čo najskôr predčasne splatiť časť nového úveru.

Budúcnosť patrí digitálnemu bankovníctvu, ktoré o prácu postupne pripraví mnohých bankových úradníkov. Ak sa totiž klient cez internetbanking dokáže obslúžiť sám, budú na kontakt s ním postačovať aj nepeňažné bankové kiosky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.