Veľká občianska transfúzia

„Demokracia je vláda ľudu, prostredníctvom ľudu a pre ľud.“ Slová Abrahama Lincolna svietia na webovej stránke Veľkého protikorupčného pochodu, ktorý sa má v Bratislave uskutočniť 18. apríla, ako maják. Maják, ktorý, zdá sa, čoraz viac ľudí ignoruje v pevnom presvedčení, že more je tu len pre vyvolených – a tí majáky nepotrebujú, stačí im moc.

Pandorine skrinky po celom takzvanom civilizovanom svete sa vylamujú a vydávajú svoje zatuchnuté tajomstvá. V Európe sa už roky rozcvičuje ultrapravica, v USA sa množia útoky na židovskú komunitu, naše podobné domáce kruhy nevedia, či sa tešiť, že je biela rasa zase v kurze, alebo či Ameriku a Európsku úniu ďalej tradične nenávidieť, keďže odtiaľ tečú prachy pre zapredané mimovládne organizácie importujúce na našu rodnú hrudu nenávidenú „politicky korektnú ideológiu rovnosti“.

Ak prijmeme (zjednodušené) tvrdenie, že za všetko zlé vrátane fašizmu a neonacizmu môžu naširoko roztvorené nožnice všetkých možných nerovností, na ktoré si spomeniete, a nebudete ďaleko od pravdy, tak ekonomická a sociálna nerovnosť patria k tým, pre ktoré sa bratislavské stredoškoláčky a stredoškoláci rozhodli vstúpiť na vypálenú pôdu občianskych protestov s cieľom vrátiť slovám Abrahama Lincolna ich étos aj na Slovensku.

Pre protestmi ošľahaných občianskych lídrov a líderky, pre skúsených aktivistov a aktivistky (mienim tým ľudí liberálnej mysle), je transfúzia novej občianskej krvi zdrojom čoraz väčšieho záujmu a diskusií. Kto za nimi stojí? Kto ich „mentoruje“? Môžeme im veriť?

Otázky, odkiaľ sa vzali neznámi mladí ľudia, ktorí sa rozhodli vstúpiť do ringu, kde od čias pomyselnej defenestrácie expremiéra Mečiara ešte nikto neuspel, sa s ohľadom na premárnenú „gorilu“ celkom logicky miešajú so skepsou, ale aj s túžbou uveriť, že na scénu prichádza niekto čistý.

Niekto, kto sa nedá kúpiť, niekto, kto nepodľahne politickým vábničkám ani jednoduchým, no o to horším riešeniam miestnej „nazi“ scény, z ktorej nielen tá umiernenejšia parlamentná partia čaká na pečené holuby z kooperačnej kuchyne koalície s opozíciou.

Na Facebooku organizátori motivujú ľudí, aby sa na pochode zúčastnili, prostredníctvom „eventu“ Veľký protikorupčný pochod. Na jednej strane apel: „Dokážme, že nie sme bezmocní a vieme, čo sa tu deje! Dokážme, že sa to dá zmeniť bez toho, aby zasiahol extrémizmus.“

Na druhej strane (tej istej mince) vysvetlenie: „Sme unavení z toho, že odhalenie a sledovanie jednej korupčnej kauzy je prekryté ďalšou a následne ďalšou,“ aby napokon zarezonoval cieľ: „Nechceme politikov, ktorých sme si síce zvolili, ale neplnia skutky, ktoré sľubovali a často sme svedkami klamstiev do očí.“

Výzva pochodu „Postavme sa za dôstojnosť a spravodlivosť!“ je lákavou návnadou aj pre mňa. Je tým najsilnejším odkazom, pre ktorý sa na pochode zúčastním. Chcem si urobiť vlastný obraz. A chcem byť pri tom, ak sa niečo naozaj začne. Slovensko má totiž už len dve možnosti. Tú zlú – a ďalší aktívny pokus o záchranu. Kiež by konečne vyšiel.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, veľká británia, vlajka,

Rozlúčka s obrúčkou

29.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Británia po rokoch snaženia vstúpila do európskeho zväzku v januári 1973. Po 44 rokoch oficiálne začala dávať dole z ruky európsku obrúčku.

parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Tomáš Profant

Posvätný obchod a pokrok

29.03.2017 08:00

TOMÁŠ PROFANT: Slovenská vláda odsúhlasila zákaz predaja vo väčšine obchodov počas všetkých sviatkov.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.