Mesiac knihy

Mesiac knihy! To je heslo, ktoré si každý zo staršej generácie pamätá z mladosti. Postupnosťou rokov alebo tým, čo možno nazvať vývojom alebo rozvojom, sa až tak veľmi často nespomína.

Pod „knihou“ si napriek tomu každý predstavuje niečo honosné a veľkolepé. Niečo, čo v sebe obsahuje múdrosť, religiózne posolstvá, poučenia o láske, živote a smrti, oceán príbehov, zábavu a rozptýlenie paradoxne však už iba vo chvíľach, keď sa nič dôležité nedeje.

Toto storočie akoby nám chcelo nahovoriť, že knihy končia. Že v období postmoderny, prípadne už skôr „postpostmoderny“, alebo akokoľvek to už nazveme, sa nám knihy dokážu prihovoriť stále menej a menej. Nastáva, zjednodušene povedané, vizualizácia kultúry. Prevládajú filmy, ikony, komiksy, karikatúry a rôzne iné obrazce. Tie určujú súčasný život viac ako kedykoľvek predtým.

Je to do značnej miery podobná situácia ako v stredoveku, v ktorom všeobecná negramotnosť zmenila charakter výtvarného umenia. Obrazy, najmä v kostoloch, sa vtedy začali „čítať“, predstavovali v schematických náznakoch svojráznu „bibliu pauperum“, teda bibliu chudobných. Z odkazov tohto „obrazového“ písma si človek mohol skladať známe biblické príbehy Starého i Nového Zákona.

Človek je už dnes, úplne podobne, vraj viac naučený čítať „filmy“, než nejaký text. Postupne stráca zmysel pre rôzne úrovne hovoreného jazyka, napríklad pre humor a iróniu. To je iba jedna stránka veci. Tou druhou je, že i do sveta kníh vraj preniká trh. To by mi ani tak veľmi neprekážalo, ale tento trh už preniká aj do myslenia o knihách. Najlepšie knihy sú vraj tie, ktoré sa najlepšie predávajú. Svojimi bezprostrednými znalosťami preto hocktorá predavačka v kníhkupectve dnes už, aspoň podľa toho, preváži literárneho vedca.

Uvedomujem si to, najmä keď si spomínam na svoje gymnaziálne časy. Aký smiešny dnes musím byť, lebo moja prvá cesta vždy viedla do najbližšieho kníhkupectva vedľa školy. V ňom sa vynárali formálne učebnice takpovediac v živej a neskrivenej podobe, v ňom prebývali neskreslené odkazy básnikov v bohatstve a miere, ktoré nikdy a nijaká škola nesprostredkuje.

Dodnes som smiešny. Študenti ma dali už aj na nástenku. V podstate právom. Na základe (mnou samým) vymysleného príbehu, ktorý som im, pochopiteľne, úplne nevhodne, sprostredkoval. Prirodzene iba v úsilí povzbudiť ich: „Je to celkom neoverená informácia! Ale v tridsiatych rokoch na jednej univerzite v Alabame si vraj jeden študent prečítal úplne celú knihu! Teda prečítal ju od začiatku až do konca! Údajne sa mu na základe toho nič nestalo!“

Mal som v posledných dňoch nechcenú možnosť prejsť pár domovmi dôchodcov. Niekoľko penzistov sedelo a čítalo. Klamal by som, keby som nevedel a „nevidel“, čo čítajú. Išlo „iba“ o nejaké detektívky a dobrodružné romány. Nič hlbšie tam z literárneho hľadiska skutočne nebolo. Ale bolo aspoň to. Nechýbali knihy. Chýbali sme my! Vo chvíľach, keď im už iba knihy umožnili a uľahčili najzložitejšiu možnosť – možnosť naďalej žiť!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, veľká británia, vlajka,

Rozlúčka s obrúčkou

29.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Británia po rokoch snaženia vstúpila do európskeho zväzku v januári 1973. Po 44 rokoch oficiálne začala dávať dole z ruky európsku obrúčku.

parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Tomáš Profant

Posvätný obchod a pokrok

29.03.2017 08:00

TOMÁŠ PROFANT: Slovenská vláda odsúhlasila zákaz predaja vo väčšine obchodov počas všetkých sviatkov.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.