Marcová banalita zla

„O rozkazoch sa nediskutuje, rozkazy sa plnia!“ Táto veta nedávno rozčerila už i tak rozbúrené vody spoločenskej atmosféry na Slovensku. Rigidnú poznámku z prostredia ľudí posadnutých uniformami a kontrolou by si bol všimol málokto, keby tak jasne neodrážala ligotajúce sa ostrie noža v hustnúcom dusne Európy.

Už sotvakto považuje za prehnané prirovnávať súčasnosť k medzivojnovým časom, v ktorých dokázala ideologická mašinéria premeniť zúfalých jednotlivcov na námesačnú masu zbavenú vlastnej vôle. Azda je možné dodať aj: zbavenú odvahy myslieť.

Keď sa na začiatku 60-tych rokov chystala nemecko-židovská filozofka Hannah Arendtová do Jeruzalema, aby napísala reportáž z procesu s jedným z hlavných organizátorov holokaustu Adolfom Eichmannom, svet vyčerpaný traumou vojny pravdepodobne očakával, že z pera ženy, ktorá sa tak-tak vyhla konečnému riešeniu, vzíde emotívny popis nadprirodzeného monštra v ľudskej koži.

Pretože katastrofa, ktorej dlho nemohla uveriť ani väčšina z tých, ktorí sa na nej mlčky a zopodiaľ podieľali, sa považovala za presne to: za dielo niekoľkých sociopatov, ktorých obeťou sa nestalo len šesť miliónov systematicky vyvraždených osôb, ale všetci, ktorí uverili, že čo nepáli priamo nás, netreba hasiť – a vyhnúť sa tak otázkam o osobnej zodpovednosti.

Pre Arendtovú však bolo „stretnutie“ s monštrom možno väčším prekvapením, ako sama očakávala. Na lavici obžalovaných nesedel nijako výnimočný prízrak, ale nesmierne priemerný muž, na ktorom bolo najneobyčajnejšie to, aký bol obyčajný. Len jedna vec možno znepokojovala ešte viac: absolútna neochota samostatne myslieť a viac ako oddanosť ideológii túžba osobného kariérneho postupu.

„Len som plnil rozkazy,“ pokojne deklamoval Eichmann. Veď o nich sa nediskutuje. Podľa Arendtovej bol nacistický pohlavár len dokonalo priemerný poslušný byrokrat. Prostredníctvom vnímania byrokratického aparátu ako nástroja totality, ktorý zbavuje osoby ľudskosti neochotou samostatne myslieť a tým aj osobnej zodpovednosti, dospela Arendtová k poznaniu, že zlo nepochádza z ríše výnimočnosti, ale je naopak celkom banálne.

Dnes akceptovaný koncept banality zla sa vo svojej dobe sotva mohol stretnúť s nadšením. Filozofka musela čeliť obvineniam z arogancie, kolaborácie; jej odhodlanosť nadradiť interpretáciám vychádzajúcim výlučne z osobných tráum odvahu nezaujato premýšľať sa považovala za bezcitnosť.

Do dlhodobého diskurzu však navzdory znepokojeniu natrvalo vniesla upozornenie najdôležitejšie: neexistuje kolektívne zlo ani dobro, horšie ani lepšie národy. Každý z nás má osobnú zodpovednosť za chod dejín tým, že nikdy pokorne neakceptuje diktát rozkazov a vždy o nich bude diskutovať.

Dnešný dátum je takou príležitosťou na diskusiu a nepodvolenie sa jednoduchým „dieram pamäte“. Nie však o tom, či vojnový štát bol, alebo nebol „blaho“, citujúc istého arcibiskupa. Skôr o tom, prečo si stále niekto myslí, že za to „blaho“ sa musí zákonite platiť zbavením sa zodpovednosti za vlastné omyly.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, veľká británia, vlajka,

Rozlúčka s obrúčkou

29.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Británia po rokoch snaženia vstúpila do európskeho zväzku v januári 1973. Po 44 rokoch oficiálne začala dávať dole z ruky európsku obrúčku.

parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Tomáš Profant

Posvätný obchod a pokrok

29.03.2017 08:00

TOMÁŠ PROFANT: Slovenská vláda odsúhlasila zákaz predaja vo väčšine obchodov počas všetkých sviatkov.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.