Jadrová stratégia pre 21. storočie

Spojené štáty a Rusko v Prahe podpísali novú dohodu o znížení počtu zbraní. Počet ich strategických jadrových hlavíc sa tak zmenší na úroveň nevídanú od prvého desaťročia atómového veku.

08.04.2010 15:29
debata

Táto overiteľná zmena zo strany dvoch najväčších svetových jadrových veľmocí odráža záväzok k princípom Zmluvy o nešírení jadrových zbraní – všetky štáty majú právo na mierové využívanie jadrovej energie, zároveň však majú zodpovednosť predchádzať šíreniu jadrových zbraní a tí, ktorí ich vlastnia, by mali smerovať k odzbrojeniu.

Táto dohoda je len jedným z niekoľkých konkrétnych krokov, ktorými Spojené štáty pristupujú k plneniu sľubu prezidenta Baracka Obamu, že znížením hrozby jadrových zbraní, ich šírenia a terorizmu spraví svet bezpečnejší.

V utorok americký prezident oznámil Prehodnotenie jadrovej stratégie. To poskytne cestovnú mapu smerom k obmedzeniu úlohy a počtu našich jadrových zbraní. Zároveň bude účinnejšie ochraňovať Spojené štáty a našich spojencov pred najvážnejšími hrozbami dneška.

Budúci týždeň prezident Obama privíta viac ako 40 lídrov na summite o jadrovej bezpečnosti. Diskutovať sa bude o ochrane citlivých jadrových materiálov, aby sa nedostali do rúk teroristov.

Spoločne s medzinárodnými partnermi Spojené štáty vyvíjajú úsilie, aby štáty ako Irán a Severná Kórea, ktoré pohŕdajú globálnym režimom nešírenia jadrových zbraní, pocítili skutočné dôsledky.

Tieto kroky vysielajú jasný odkaz o našich prioritách a našom odhodlaní.

Našim spojencom a partnerom a všetkým tým, ktorí dlho hľadeli na Spojené štáty ako na záruku regionálnej a globálnej bezpečnosti: Záväzok brániť naše záujmy a našich spojencov nebol nikdy silnejší. Tieto kroky nám všetkým prinesú viac bezpečnosti.

Tým, ktorí odmietajú plniť svoje medzinárodné záväzky a snažia sa zastrašovať svojich susedov: Svet je jednotnejší ako kedykoľvek predtým a neprijme vašu neochotu zmierniť postoj.

Dohoda je potvrdením nášho odhodlania plniť záväzky vyplývajúce zo Zmluvy o nešírení jadrových zbraní a prevziať mimoriadnu zodpovednosť, ktorú Spojené štáty a Rusko ako dve najväčšie jadrové veľmoci majú.
Nová zmluva START znižuje počet strategických jadrových hlavíc, ktoré USA a Rusko môžu nasadiť, o 30 percent. Obsahuje účinný spôsob kontroly, ktorý bude naďalej stabilizovať vzťahy medzi našimi dvoma krajinami a rovnako tak i znižovať riziko nedorozumení.

Zmluva nijako neobmedzuje naše plány protiraketovej obrany, teraz alebo do budúcnosti.

Prehodnotenie jadrovej stratégie robí z princípov tejto zmluvy – a našej širšej agendy nešírenia a kontroly zbraní – časť našej stratégie národnej bezpečnosti. Šírenie jadrových zbraní a jadrový terorizmus dnes na mieste najväčšej hrozby pre USA a celosvetovú bezpečnosť nahradili riziká z čias studenej vojny, ako je mohutný jadrový útok. Prehodnotenie postoja načrtáva nový prístup, ktorý zaistí, že naša obrana a diplomacia budú efektívne vybavené na čelenie týmto výzvam.

Súčasťou nového prístupu je sľub Spojených štátov nepoužiť jadrové zbrane a nevyhrážať sa ich použitím proti krajinám, ktoré také zbrane nemajú, podpísali dohodu o ich nešírení a plnia si medzinárodné záväzky, ktoré z nej vyplývajú. Spojené štáty budú zvažovať použitie jadrových zbraní len v extrémnych prípadoch na obranu životne dôležitých záujmov USA alebo ich spojencov a partnerov. Nesmú však vzniknúť pochybnosti o tom, že vezmeme na zodpovednosť akýkoľvek štát, teroristickú skupinu alebo iného neštátneho aktéra, ktorý podporuje alebo umožňuje teroristické snahy získať alebo použiť zbrane hromadného ničenia.

Prehodnotenie jadrovej stratégie zároveň zdôrazňuje úzku spoluprácu s našimi spojencami na celom svete a udržiava náš pevný záväzok vzájomnej bezpečnosti. Budeme s našimi partnermi spolupracovať na posilnení regionálnej bezpečnostnej architektúry, ako sú protiraketová obrana a iné konvenčné vojenské prostriedky. Spojené štáty si ponechajú bezpečné a účinné jadrové odstrašujúce prostriedky na svoju obranu a obranu spojencov, kým také zbrane budú existovať kdekoľvek na svete.

Šírenie jadrových zbraní a terorizmus sú globálne výzvy, ktoré vyžadujú globálnu odpoveď. To je dôvod, prečo prezident Obama pozval lídrov z celého sveta do Washingtonu na summit o jadrovej bezpečnosti. Bude sa snažiť získať záväzky od všetkých štátov – zvlášť takých, ktoré sa tešia z vymožeností civilnej jadrovej energie – aby podnikli kroky, ktoré zabránia šíreniu jadrových zbraní a zabezpečia citlivé jadrové materiály. Ak by sa teroristi niekedy k takým nebezpečným materiálom dostali, dôsledky by si bolo hrozné čo i len predstaviť.

Všetky štáty musia uznať, že režim nešírenia jadrových zbraní nemôže prežiť, ak ho bude možné beztrestne porušovať. Preto sa snažíme dospieť k medzinárodnému konsenzu o krokoch, ktoré presvedčia iránske vedenie na zmenu kurzu. Patria k nim nové sankcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré dajú jasnú voľbu medzi dodržaním povinností alebo zvýšenou izoláciou a bolestivými následkami. Čo sa týka Severnej Kórey, pokračujeme vo vysielaní odkazu, že len návrat k rokovaciemu stolu jednoducho nestačí. Ak Pchjongjang chce normalizovaný vzťah s USA bez sankcií, musí sa pohnúť k úplnej, overiteľnej a nevratnej denuklearizácii.
Všetky tieto kroky, všetky naše dohody, summity a sankcie majú spoločný cieľ – zvýšiť bezpečnosť Spojených štátov, našich spojencov a ľudí na celom svete.

Minulý apríl prezident Obama stál na Hradčianskom námestí v Prahe. Vyzval svet, aby sa snažil o budúcnosť bez jadrovej hrozby, ktorá nad nami visela viac ako pol storočia. Toto je práca na celý život, ak nie na dlhšie. No dnes, o rok neskôr, sme k tomuto cieľu naozaj pokročili.

debata chyba