Jazykový zákon - vyššia jazyková kultúra

Jazykovedci slovakisti už vyše polstoročia hovoria, že slovenský jazyk v tomto poslednom období svojho dlhého vývinu dosiahol historicky najväčší rozvoj v celých dejinách. S týmto rozvojom je spojené aj to, že spisovná forma slovenčiny sa stala majetkom celého národa a výrazne sa zvýšila aj frekvencia jej používania.

22.06.2009 12:22
Slovenčina Foto:
Ilustračné foto.
debata

Všetci používatelia sú jej spolutvorcami, preto sú zodpovední za stav jej ovládania a používania. Napriek svojej širokej diferencovanosti je tým prostriedkom, ktorý nás ako občanov štátu zjednocuje a zaisťuje, aby sme sa všetci pomocou nej na území SR bez ťažkostí dorozumeli.

Na to, aby sa jednotná norma slovenčiny upevňovala a ďalej rozvíjala, slúži jej vedecké poznávanie, ale aj neprestajné kultivovanie, šírenie jej poznania vo vzdelávacom procese, cez literatúru a médiá a napokon aj cez celospoločenskú a legislatívnu podporu, jazykovú politiku štátu a cez jazykové zákonodarstvo, ktoré je dnes normálnou súčasťou zákonodarstva vyše stovky štátov.

Kultivovanie jazyka je proces jeho neprestajného poznávania a zdokonaľovanie jeho používania vo verejných prejavoch. Je to aj dobre uvážený proces odborného zasahovania do stavby jazyka najmä tam, kde je neúplná, rozkolísaná alebo neustálená. Zasahovať treba aj do jazykovej praxe, a to tak, aby sa táto prax niesla v duchu rešpektovania jazykových, štýlových, ale aj spoločenských noriem.

Do praxe sa odborne zasahuje predovšetkým vzdelávaním, výchovou, pôsobením na osvojovanie si príslušných poznatkov a zásad, ale aj poukazovaním najmä na vážne nedostatky v jeho ovládaní a používaní, na neprípustné prekračovanie jeho noriem, na zanedbávanie ustálených domácich prostriedkov a ľahkovážne, nekritické a nefunkčné preberanie cudzojazyčných prvkov, na vulgarizáciu reči, ktorá nie raz smeruje k urážaniu jazykového vedomia a citu jeho kultivovaných používateľov.

V duchu toho, čo sme doteraz povedali, štátne orgány, ktoré garantujú jazykovú politiku a tvoria jazykové zákonodarstvo, majú po vyčerpaní iných nápravných prostriedkov právo siahnuť aj za sankčnými krokmi, najmä v prípade hrubého a opakovaného porušovania ustanovení zákonov a noriem. Sankcie, s ktorými sa ráta v pripravenej novele zákona o štátnom jazyku, sa netýkajú jednotlivcov, ako sa to verejnosti usilujú nahovoriť niektorí "noví bojovníci“. Sankčné kroky sa netýkajú ani situácie, keď sa norma spisovného jazyka porušuje funkčne, s estetickým alebo iným zámerom.

A napokon sankcie nie sú zacielené ani na obmedzovanie jazykových práv príslušníkov národnostných menšín a etnických skupín. Skôr naopak, zákon týchto povzbudzuje do kvalitného osvojovania si štátneho jazyka v jeho kodifikovanej podobe, aby sa im umožnilo plnohodnotné občianske uplatnenie na celom území Slovenska.

Novela zákona je koncipovaná tak, aby povzbudzovala všetkých občanov do vyššej aktivity vo vzťahu k spisovnému jazyku, k neprestajnému kultivovaniu verejných jazykových prejavov aj ku kultivovaniu jazyka samého. Tým sa zvyšuje miera zainteresovanosti všetkých na vyššej kultúrnosti a podporuje sa ľahké a účinné dorozumenie sa všetkých na území celého štátu.

debata chyba