Kolobeh lekárov

Dokonalý systém financovania zdravotníctva neexistuje nikde na svete. Na rozdiel od iných oblastí, kde fungujú osvedčené modely, v zdravotníctve sa vyskytne vždy nejaký problém.

28.06.2011 22:00
debata (1)

Prečo je to tak? Lebo „zdravotníctvo nie je trh ako každý iný“, tvrdí známy český ekonóm Pavel Kohout. Buď funguje „socialisticky“ – čiže dobre a pre všetkých, no takýto model nie je finančne udržateľný, alebo funguje úsporne, ale nie pre všetkých a navyše jeho kvalita pokrivkáva. Čo s tým?

Vyriešiť problém, čo so zdravotníctvom, je sizyfovskou úlohou nielen na Slovensku, ale aj v celej Európe. Niekde sa to darí, niekde nie. Ukazovateľom úrovne je v tejto súvislosti aj kolobeh lekárov medzi jednotlivými krajinami. Nemeckí odchádzajú za lepším životom do Škandinávie, na ich miesta nastupujú Česi a ďalší doktori z bývalého „Ostbloku“.

Smerom na západ, samozrejme, pozerajú aj slovenskí lekári. Či už je to susedné Česko, Rakúsko, alebo spomínané Nemecko, všade je to lepšie ako v ich „podvyživenej“ domovine. Za lepšími pracovnými podmienkami i ohodnotením sa do zahraničia doteraz vybralo prižne dvetisíc z nich. Ak si zoberieme, že na Slovensku pôsobí okolo 19-tisíc lekárov, tak tých zhruba 10 percent nie je zanedbateľný počet. Existuje v inom odbore taký odlev mozgov? Navyše v oblasti, ktorá je považovaná za jednu z najnáročnejších? Ak nie, prečo ich nedokážeme adekvátne zaplatiť?

Znepokojujúci je aj stúpajúci priemerný vek lekárov, ktorý sa zvyšuje napriek tomu, že každý rok pribudne zhruba päť stoviek čerstvých absolventov lekárskych fakúlt. Mnohí z nich však odchádzajú rovno do zahraničia.

Ak by naozaj odišli aj lekári, ktorí sa rozhodli podať hromadné výpovede, situácia by sa stala doslova patová. Ich počet stúpol za pár dní z 1 500 na 2 000 a do septembra je ešte ďaleko.

V utorok sa k nim navyše pridal aj ďalší zdravotnícky personál, takže sa môžeme pripraviť na „horúcu jeseň“.

Vláda doteraz neprejavila veľkú ochotu pristúpiť na požiadavky zdravotníkov: dofinancovanie zdravotníctva, zvýšenie platieb za poistencov štátu a zvýšenie miezd, no a recept, ktorý núka minister zdravotníctva Uhliarik – premena nemocníc na akciové spoločnosti – sa zasa nepozdáva druhej strane.

Dosiahnuť kompromis nebude ľahké, no na ťahu je ministerstvo zdravotníctva. Lekári na Slovensku totiž nežiadajú platy, aké majú ich kolegovia v západnej Európe. Žiadajú mzdu, ktorá je adekvátna ich náročnému povolaniu v spoločnosti, v ktorej žijú.

1 debata chyba