Kto po U. S. Steele?

Chýry o tom, že U. S. Steel chce predať košické železiarne, sa prvýkrát objavili vtedy, keď sa mu daňové prázdniny blížili ku koncu.

Hoci U. S. Steel bol serióznym strategickým partnerom a fabriku v podstate zachránil (inak by sa Košice a okolie premenili na jednu obrovskú hladovú dolinu), sú to predovšetkým obchodníci, ktorí si vedia spočítať, či sa im biznis na Slovensku ešte rentuje, alebo nie.

Keď si manažéri U. S. Steelu na jeseň 2012 začali baliť kufre, tak vláda fabrike obratom schválila dotáciu. 15 miliónov eur ročne bolo dostatočne veľa peňazí na to, aby Američanov presvedčili zostať na Slovensku najmenej ďalších päť rokov.

Čas sa však pomaly napĺňa, a všetko naznačuje, že druhýkrát sa scenár z jari 2013 nezopakuje. Vtedy totiž reálne hrozilo, že oceliarne prevezmú Rusi, respektíve Ukrajinci, čo bolo z geopolitického hľadiska nevhodné (a už vonkoncom nie je vhodné teraz, keď na Ukrajine prebieha vojenský konflikt).

To, že vláda nehodlá nijako intervenovať, je možné čítať aj tak, že medzi reálnymi uchádzačmi sú buď Číňania, alebo Chrenekovci, ktorí už ovládajú Třinecké železiarne. Tak či onak, dôležité bude najmä udržanie zamestnanosti a nevyhnutná modernizácia (lebo investičný dlh sa odhaduje zhruba na jednu mld. eur), aby oceliareň bola konkurencieschopná.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.