Konzervatívna revolúcia

Ten pohľad bol veľavravný: Donald Trump podpisujúci memorandum o zrušení štátnej podpory pre inštitúcie vykonávajúce potraty obkolesený siedmimi mužmi.

Títo chlapi v podstate rozhodli o reprodukčných právach žien spôsobom „o nás bez nás“. V Oválnej pracovni nebola prítomná ani jedna žena. Konzervatívna revolúcia v USA sa začala!

Druhý pohlaď je do ruskej Dumy. Tá v druhom čítaní prijala zákon dekriminalizujúci domáce násilie. Paradoxne, navrhovateľkou bola žena! Ak je pre niekoho „udržanie rodiny pohromade“ najvyšším princípom, tak nemá problém siahnuť ani po takýchto extrémnych prostriedkoch. Čo na tom, že v civilizovanej spoločnosti nemajú miesto? To hlavnú ruskú „strážkyňu mravnosti“ zjavne netrápi, hlavne že konzervatívna revolúcia v Rusku sa začala!

Práva žien na Slovensku majú ďaleko k ideálu – napr. s ratifikáciou Istanbulského dohovoru, ktorý sa týka domáceho násilia a boja proti nemu, vláda otáľa (lebo katolícka cirkev proti nemu brojí), pohybujeme sa však stále v mantineloch liberálnej demokracie.

Legitimizovať domáce násilie na ženách sa u nás zatiaľ nikto nechystá, no konzervatívne kruhy sa nikdy nevzdali myšlienky na zákaz interrupcií a rôzni chromíkovci sa nijako netaja svojimi predstavami, ako by mala vyzerať "ideálna“ rodina.

To, že konzervatívna revolúcia sa na Slovensku zatiaľ nekonala, je skôr výsledkom apatie, než jasného postoja k ľudským právam. Hoci posuny sú takmer nebadateľné, konzervatívne podhubie v posledných rokoch očividne silnie. To, čo sa dnes javí ako nepredstaviteľné, môže byť čoskoro realitou. Stačí sa pozrieť k našim severným susedom…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.