Dlhá cesta

Po revolúcii vládla predstava, že mladí voliči sú skôr progresívni, proeurópski, nemajú sklony k autoritárstvu, a preto podporujú proreformné sily. Proste, mládež bola nádejou, že pozitívna zmena je možná práve vďaka nej. A naozaj, najmä vďaka ich mobilizácii sa podarilo poraziť mečiarizmus.

Lenže to, čo platilo v roku 1998, zjavne neplatí v roku 2016 ani v 2017. Toľko sme deťom do hláv vtĺkali, že ich prvoradou úlohou je „uplatnenie sa na trhu práce“ (a zároveň tak málo urobili preto, aby sa mali kde uplatniť) a zanedbávali všetko ostatné, až nám tu vyrástla generácia, ktorá nielenže nie je nositeľom progresívnych hodnôt, ale je vyložene spiatočnícka, xenofóbna až rasistická.

Tých 23 % prvovoličov, ktorí dali minulý rok svoj hlas kotlebovcom, bolo varovaním, že mládež sa radikalizuje a že s naším školstvom nie je niečo v poriadku.

Pod vplyvom udalostí sa veci začali meniť. Je však naivné myslieť si, že do škôl stačí vrátiť dve hodiny dejepisu týždenne a všetko bude tak, ako má byť. To, čo bolo zanedbávané viac ako dve desaťročia, sa nedá zmeniť hneď. Náprava potrvá dlho. No ani 10 hodín histórie týždenne, ak na nich deti budú memorovať dátumy, ich nenaučí kriticky myslieť. A práve to je to podstatné.

Navyše, správanie detí najviac ovplyvňuje sociálne prostredie, v ktorom sa pohybujú, a najmä rodina. Ak si deti prinesú z domu alebo z dvora deformované videnie sveta, tak ani ten najlepší učiteľ dejepisu veľa nezmôže. A po čase nám tu vyrastie ďalšia generácia polovzdelaných a frustrovaných mladých radikálov, ktorí nenávidia všetko odlišné a zo svojho neúspechu vinia celý svet.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.