Vo vlastných rukách

Hoci prílev migrantov do EÚ sa podarilo minulý rok znížiť, extrémisti utečeneckú kartu zneužívajú vo svoj prospech. Hrozba, že radikálna pravica sa posilní vo voľbách, ktoré sa tento rok konajú v Holandsku, vo Francúzsku a v Nemecku, preto politikov nenecháva ľahostajných.

Je úplne prirodzené, že hlavnou agendou summitu na Malte bola zastavenie migračnej vlny z Afriky a zabezpečenie vonkajších hraníc EÚ.

Lídri EÚ 27 sa síce dohodli na prijatí tzv. Maltskej deklarácie, ktorá prináša opatrenia na zníženie migračných tokov z Afriky, ale tá stojí a padá na tom, čo krátko pred summitom dohodli Merkelová v Ankare a taliansky premiér Paolo Gentiloni, ktorý sa stretol premiérom líbyjskej vlády Fáizom Sarrádžom.

Hoci načasovanie Merkelovej zahraničnej cesty v Nemecku mnohí kritizovali, lebo do Turecka zavítala krátko predtým, ako tu prebehne referendum o posilnení prezidentských právomocí, čo z Erdogana urobí neobmedzeného vládcu, v jej uvažovaní existuje len možnosť buď – alebo: buď riskovať vyššie preferencie AfD, alebo vyhovieť Turkom, ktorí hrozia, že bez navýšenia príspevku od únie otvoria hranice…

Rovnako uvažoval aj taliansky premiér, ktorý si povedal, že je lepšia aspoň nejaká dohoda ako žiadna. Čo na tom, že ústredná vláda v Tripolise kontroluje iba malú časť územia a že Líbya je úplne nefunkčný štát? Podstatné je, že doma bude môcť zamávať papierom a získavať politické body.

Keby európski politici boli skutočnými lídrami, ktorí majú odvahu a jasnú víziu, tak by ochranu vlastných hraníc zobrala EÚ sama do vlastných rúk. Chcú od nás Turecko či Líbya peniaze? V poriadku, ale naše lode budú hliadkovať priamo pri vašom pobreží, resp. priamo na vašom území!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.