V Rusku, tam sa dobre žije

Po honbe na kritikov režimu, mimovládky a LGBT ľudí prichádza v Rusku zákon, ktorý obmedzuje tresty pre mužov, ktorí mlátia svoje ženy.

Kam až necháme zájsť argumentáciu „tradičnými hodnotami“? Tak ospravedlňuje svoje poburujúce nápady poslankyňa ruskej Dumy Elena Mizulina, autorka zmeny zákona o domácom násilí. Podľa neho prvá facka žene, ani facka raz za rok, ktorá nezanecháva „trvalé následky“, nebude trestným činom, ale len priestupkom, za ktorý je drobná pokuta.

Mizulina v súlade s ruskou ortodoxnou cirkvou tvrdí, že treba niečo robiť s klesajúcou pôrodnosťou a vrátiť sa k pôvodným ruským „tradíciám“, keď ženy a deti boli poslušné mužovi. Nahlasovanie „drobného“ domáceho násilia podľa nej zbytočne rozbíja rodiny. V minulosti dokonca navrhovala, aby ženy nemohli ísť na univerzitu predtým, ako porodia deti a odvolávala sa na obraz cárskeho Ruska, v ktorom síce ženy nevedeli písať a čítať, ale mali až dvanásť detí, čo je vraj v súčasnosti v národnom záujme.

Spolu s cirkvou obviňuje zo slabej pôrodnosti aj LGBT ľudí, ktorí pod „zahraničným vplyvom“ rozbíjajú Rusko. Je navrhovateľkou pamätného zákona z roku 2014, ktorý zakazuje všetko, čo sa dá označiť za „gay propagandu“, na základe čoho sa v uliciach sformovali skupiny neonacistov (vzor Kotlebových hliadok?), ktoré terorizujú LGBT ľudí, často i so smrteľnými následkami.

Asi ju a ani cirkev nezaujíma, že v Rusku ročne zomrie 14 000 žien na dôsledky domáceho násilia.

Asi sa nezamyslela nad tým, že v atmosfére tolerovaného násilia v rodinách sa veľa žien nebude cítiť vo svojich vzťahoch lepšie a nebudú do takéhoto vzťahu privádzať deti. A asi sa nezamyslela ani nad tým, že pre väčšinu dnešných párov je kľúčové hľadisko ekonomické – či si vôbec deti môžu dovoliť.

Z tohto hľadiska Rusko stále viac vytvára štát, ktorý „robíme nepríťažlivým pre migrantov“, ale aj pre vlastných ľudí. Odhliadnuc od nízkych priemerných miezd, faktu, že 30 % ruských obcí je ešte stále bez elektriny a bez základnej občianskej vybavenosti, sa čoraz viac prejavujú dôsledky vládnych škrtov v najzákladnejších funkciách štátu.

Za posledný rok klesli výdavky do zdravotníctva, ktoré je už beztak v dezolátnom stave, o 9 %, čo režim hrdinsky nazýval „optimalizácia“. V praxi to znamená 17 500 miest a dedín bez základnej zdravotnej infraštruktúry, milión pacientov trpiacich rakovinou nemá prístup k bolesť utišujúcim liekom, čoraz drahšie poplatky takmer za každé vyšetrenie, zdravotnícky personál niektorých nemocníc držiaci hladovku (!) kvôli zlým pomerom, rozmach tzv. ľudových liečiteľov, ktorých je podľa Ruskej akadémie vied k krajine registrovaných o 150 000 viac ako vyštudovaných lekárov. To sú len niektoré z výsledkov ruského zdravotníctva, na ktoré sú hrdé necelé 2 % populácie.

Propagandistický úspech anexie Krymu už doznieva, na povrch sa dostávajú reálne problémy občanov. Lebo v Rusku sa podľa všetkého dobre žije iba bohatým heterosexuálnym mužom. Pre nás nech je mementom, že zákony odôvodňované tradičnými či „kresťanskými“ hodnotami môžu naberať skutočne obludné rozmery.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Donald Trump

Trump hádže kosť

26.02.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Biely dom vyselektoval médiá, ktoré vpustili na brífing prezidentovho hovorcu Spicera. Do výberu sa nedostali New York Times, CNN, Guardian, BBC.

Oliver Bakoš

Základné potreby

26.02.2017 17:00

OLIVER BAKOŠ: Mnohých spoluobčanov zarazil fakt, že najväčším problémom ľudstva sú v súčasnosti takpovediac základné potreby.

prešov, cesta, d1, r4, obchvat

A bez Prešova

25.02.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Je vždy na zaplakanie, keď politika poráža rozum. A ešte horšie je, keď si politici prihrievajú svoj politický guláš na úkor ľudí.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.