Súdy v Kýbli

Je naša spravodlivosť v Kýbli? Istý pán tejto prezývky, obvinený zo šiestich a podozrivý možno až z dvadsiatich troch vrážd, sa vraj môže dostať na slobodu.

Pri referovaní o tejto možnosti sa opäť skloňuje aj meno istého Štefana Harabina. Tiež známeho sympaťáka.

Verdikt bulváru (a automaticky aj nemalej časti verejnosti) je jasný už vopred: Harabin chce pustiť na slobodu ďalšieho darebáka! Hnev pospolitého ľudu sa znovu prevalí sociálnymi sieťami a dôvera v spravodlivosť sa u nás opäť raz prepadne pod bod mrazu.

Hnev pospolitého ľudu sa znovu prevalí sociálnymi sieťami a dôvera v spravodlivosť sa u nás opäť raz prepadne pod bod mrazu.

Spomaľme však. Čo ak je to tak, že senát Najvyššieho súdu, ktorý vrátil kauzu bývalých takzvaných sýkoriek na čele s Kýblom na Špecializovaný trestný súd v Pezinku, našiel v prípade naozajstné, nie vymyslené procesné pochybenia? Čo ak je to tak, že vrátením prípadu zachránil vec pred prípadnou neskoršou oveľa väčšou blamážou?

Iste, takej možnosti sa ťažko verí. Ťažko vzhľadom na povedomie o tom, čím všetkým už člen spomínaného senátu Harabin do klenotnice nášho súdnictva prispel. Jednak niektorými vlastnými rozsudkami v prospech ľudí zvláštneho razenia, jednak vytvorením takej atmosféry v súdnictve, v ktorej práve také rozsudky vyzerali normálne. Kultúrou formalistických argumentov, ktoré na súdoch často prebíjali základné povedomie ľudí o tom, čo je a čo nie je spravodlivé.

Harabinovi sa ťažko verí aj preto, lebo sa vo svojej politickej kariére postupne prepracoval od mečiarizmu až do kalných vôd konšpiračných teórií a ublíženeckého nadávania na celý svet. Je pozoruhodné, keď internetovým výlevom bývalého ministra spravodlivosti, najvyššieho súdneho funkcionára a šéfa Najvyššieho súdu v jednej osobe dnes tlieska publikum, ktoré si inak zakladá na vehementnom odpore proti establišmentu a politike stredného prúdu. Túto humorne-tragickú otázku však prenechajme sociológom či psychológom.

Nás musí zaujímať iná tragická otázka: čo ak má Harabin a jeho senát pravdu a špecializovaný súd naozaj neodviedol dobrú prácu?

Len pre istotu dodajme, že Kýblovi a spol. podľa všetkého „nehrozí“ oslobodenie preto, lebo by ich azda pri opakovanom pojednávaní vecí, za ktoré už raz dostali doživotie (len jeden šťastlivec spomedzi nich dostal 23 rokov), niekto chcel oslobodiť. Na slobodu by sa mohol dostať v prípade, že by teraz vec stála až do vypršania päťročnej zákonnej lehoty vyšetrovacej väzby.

Ak Harabinov odvolací senát zrušil rozsudok preto… lebo Harabin, potom je to s naším súdnictvom v neporiadku zo „starých známych“ príčin. A zlé je, že ešte stále neboli odstránené. Ak však špecializovaný súd naozaj porušil právo obžalovaných na obhajobu, či pripustil, aby o veci rozhodoval nepríslušný senát, situácia nebude o nič lepšia. Znamenalo by to, že ani dvadsať rokov po tom, čo podobné bandy neoficiálne vládli Slovensku, sa naše súdnictvo nenaučilo, ako zjednať nápravu.

Tak či onak to dobré nie je.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

Janušek, Štefanov

Nenáhodný úmysel

22.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Podľa niektorých môže mať prokuratúra v prípade súdu s aktérmi takzvaného nástenkového tendra ťažkú úlohu.

basternak, tupeho ul., policia

Čie víťazstvo?

21.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Istý podnikateľ bol podozrivý z daňových podfukov.

smeti, smetiar, odpad

Potravinári: Smeti ovládol monopol

24.03.2017 13:00

Nový model zberu odpadu vytlačil ceny potravín. Zdvihli ich výrobcovia, ktorí znášajú náklady na odvoz a likvidáciu. Tým sa nepáči, že za smeti platia veľa.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ruských vojakov

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.