Slovenské platy

Sovietsky blok si dal kedysi za cieľ dobehnúť a predbehnúť vyspelý Západ.

To sa nikdy nepodarilo a to bol aj jeden z dôvodov, prečo komunistický režim napokon skolaboval. Deliaca čiara medzi bohatým Západom a chudobným Východom však pretrváva aj 28 rokov po revolúcii, minimálne pokiaľ ide o mzdy.

Pritom rozdiely v produktivite práce sa postupne stierajú, no na výplatných páskach zamestnancov sa to odráža len minimálne. Azda najvypuklejším príkladom je Slovensko.

Produktivita práce v r. 2015 dosiahla 83,3 % priemeru EÚ, čím sme predbehli dokonca dlhoročného premianta „ostbloku“ – Slovinsko. Okrem toho Slováci pracujú suverénne najviac počas víkendov a v noci. Napriek tomu sú naše mzdy oproti Nemecku iba tretinové.

Jednoducho povedané, z toho, čo námezdne pracujúci vyprodukuje, si majiteľ firmy u nás zoberie oveľa viac ako vo väčšine ostatných krajín EÚ. Už len z tohto dôvodu by mal existovať tlak na spravodlivejšie prerozdelenie zisku, ktorý končí vo vreckách majiteľov firiem.

Aktuálny nedostatok pracovníkov môže byť ideálnou príležitosťou na zmenu. To by však u nás museli byť zamestnanci lepšie organizovaní v odboroch. Bez toho, aby zamestnávatelia pocítili silný tlak, nebudú mať dôvod zvyšovať mzdy.

Očakávaný takmer 3-percentný rast ekonomiky bude vytvárať ďalší dopyt po zamestnancoch. Namieste je preto otázka, či zamestnávateľom nestojí za to mierne zvýšiť mzdy a zamestnať domácich, ako prostredníctvom agentúr zháňať prácne robotníkov z krajín mimo EÚ (Srbsko, Ukrajina). Vyššími mzdami môžu prilákať časť kvalifikovaných ľudí pracujúcich momentálne v zahraničí. Tí tu budú platiť dane, ale aj míňať peniaze, čo v prípade „gastarbeitrov“ platí len čiastočne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Marián Repa

Autobusom do školy

23.02.2017 08:00

MARIÁN REPA: Klesajúci počet detí a vyľudňovanie menších obcí vytvárajú tlak na rušenie málotriednych škôl.

matica

Matica alternatívna

20.02.2017 22:00

MARIÁN REPA: Alternatívna história je obľúbený žáner sci-fi. Problém nastáva, keď seriózne sa tváriaca inštitúcia začne podsúvať svoje úvahy „čo by bolo keby“.

chudobny, bankrot

Druhá šanca

20.02.2017 09:00

MARIÁN REPA: Tých príbehov bolo neúrekom – človek si požičal peniaze, no potom prišiel o prácu. Keďže pôžičku nemal z čoho splácať, dlhy sa mu začali kopiť.

Ľudová hudba Bystrianka

Ľudová hudba Bystrianka a folklórna skupina Bystrianka

27.02.2017 00:00

Naša ĽH, tanečná, spevácka a detská skupina Bystrianka uchováva a šíri nehmotné kultúrne dedičstvo v podobe tradičnej slovenskej piesne, tanca a ľudovej hudby.

Lesoochranárske zoskupenie VLK

26.02.2017 23:53

Už 24 rokov chránime prirodzené lesy a všetkých ich obyvateľov. Meníme pohľad na ochranu prírody, formujeme zákony, vzdelávame a robíme Všetko pre NIČ.

mosty, most, poškodený most,

Mosty odchádzajú jeden za druhým

26.02.2017 20:00

Ďalší most na Orave je natoľko poškodený, že hrozí, že praskne. Samosprávy pritom na zhoršujúci sa stav mosta upozorňujú už dlhšie.

Slovinsko, autonehoda

Na bratislavskom obchvate sa zrazilo päť áut, jeden zranený

26.02.2017 19:55

Reťazová dopravná nehoda sa v nedeľu podvečer stala na diaľničnom obchvate v Bratislave v smere do Petržalky.