Slovenské platy

Sovietsky blok si dal kedysi za cieľ dobehnúť a predbehnúť vyspelý Západ.

To sa nikdy nepodarilo a to bol aj jeden z dôvodov, prečo komunistický režim napokon skolaboval. Deliaca čiara medzi bohatým Západom a chudobným Východom však pretrváva aj 28 rokov po revolúcii, minimálne pokiaľ ide o mzdy.

Pritom rozdiely v produktivite práce sa postupne stierajú, no na výplatných páskach zamestnancov sa to odráža len minimálne. Azda najvypuklejším príkladom je Slovensko.

Produktivita práce v r. 2015 dosiahla 83,3 % priemeru EÚ, čím sme predbehli dokonca dlhoročného premianta „ostbloku“ – Slovinsko. Okrem toho Slováci pracujú suverénne najviac počas víkendov a v noci. Napriek tomu sú naše mzdy oproti Nemecku iba tretinové.

Jednoducho povedané, z toho, čo námezdne pracujúci vyprodukuje, si majiteľ firmy u nás zoberie oveľa viac ako vo väčšine ostatných krajín EÚ. Už len z tohto dôvodu by mal existovať tlak na spravodlivejšie prerozdelenie zisku, ktorý končí vo vreckách majiteľov firiem.

Aktuálny nedostatok pracovníkov môže byť ideálnou príležitosťou na zmenu. To by však u nás museli byť zamestnanci lepšie organizovaní v odboroch. Bez toho, aby zamestnávatelia pocítili silný tlak, nebudú mať dôvod zvyšovať mzdy.

Očakávaný takmer 3-percentný rast ekonomiky bude vytvárať ďalší dopyt po zamestnancoch. Namieste je preto otázka, či zamestnávateľom nestojí za to mierne zvýšiť mzdy a zamestnať domácich, ako prostredníctvom agentúr zháňať prácne robotníkov z krajín mimo EÚ (Srbsko, Ukrajina). Vyššími mzdami môžu prilákať časť kvalifikovaných ľudí pracujúcich momentálne v zahraničí. Tí tu budú platiť dane, ale aj míňať peniaze, čo v prípade „gastarbeitrov“ platí len čiastočne.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

peniaze, platy, financie,

Porazení

22.03.2017 09:00

MARIÁN REPA: V súčasnosti do USA smeruje takmer desať percent nemeckého vývozu.

bielovodská dolina, vysoké tatry

Na riziko vzniku požiaru budú vo Vysokých Tatrách upozorňovať plagáty

25.03.2017 09:46

Tatranská samospráva a hasiči chcú návštevníkov Tatranského národného parku upozorňovať na nebezpečenstvo vzniku požiaru prostredníctvom plagátov.

londýn, útok, terorista

Londýnsky terorista pred útokom žartoval

25.03.2017 09:00

Kto bol útočník z Londýna? To je otázka, ktorá tri dni po najkrvavejšom teroristickom čine v Británii za bezmála 12 rokov vyšetrovateľov najviac zaujíma.

summit, pápež, eu, rím

Summit EU27 má ukázať jednotu európskych krajín

25.03.2017 08:57

Odhodlanie pokračovať ďalej spoločne aj potom, čo Veľká Británia odíde, chcú dnes dať jednoznačne najavo vrcholní predstavitelia zvyšných 27 štátov Európskej únie.

Benjamín Netanjahu

Izrael ignoruje zákaz BR OSN k výstavbe osád

25.03.2017 08:19

Izrael ignoruje decembrovú požiadavku rady, aby prestal s výstavbou osád na okupovaných palestínskych územiach.