Tradícia

Nuž ak ani generálporučík, bývalý šéf vojenského spravodajstva a poradca prezidenta pre národnú bezpečnosť nevie, že jeho „tajné“ telefonáty s ruským veľvyslancom vo Washingtone dlho tajnými nezostanú, potom to s bezpečnostnými zložkami Spojených štátov vyzerá naozaj humorne.

A ak sa ten niekto spokojne teší z priazne svojho šéfa – prezidenta – zatiaľ čo bezostyšne klame jeho zástupcovi – viceprezidentovi – potom to vypovedá aj o atmosfére v Bielom dome, odkedy má nového nájomníka.

Čo sa samotných telefonátov týka, mnohí Američania akosi zabudli, že Mike Flynn sa iba zapojil do tradície, ktorú sám nezaložil. Telefonáty, v ktorých ešte počas vlády Baracka Obamu chlácholil ruského diplomata tým, že keď nastúpi Donald Trump, so sankciami bude všetko inak, čosi pripomínajú.

Nie je to tak dávno, čo republikánski kongresmani písali list do Teheránu, v ktorom nabádali predstaviteľov tamojšieho režimu, aby nepodpisovali dohodu s prezidentom Obamom, pretože keď republikáni v USA vyhrajú voľby, aj tak ju zrušia.

Takže republikáni, či už majú plné zuby chaotického Trumpa, alebo v ňom, naopak, vidia budúcnosť pravice, by sa dnes mali radšej vyjadrovať k svojim vlastným rečiam spred volieb. Vtedy všetci do nohy vyhlasovali, že Hillary Clintonová už nikdy nesmie vkročiť do Bieleho domu, pretože je (kvôli emailom) rizikom pre národnú bezpečnosť. Či by bola, alebo nie, je dnes už nepodstatné. Podstatné je, ako k bezpečnosti USA prispieva nový prezident a jeho ansámbel.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

Janušek, Štefanov

Nenáhodný úmysel

22.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Podľa niektorých môže mať prokuratúra v prípade súdu s aktérmi takzvaného nástenkového tendra ťažkú úlohu.

basternak, tupeho ul., policia

Čie víťazstvo?

21.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Istý podnikateľ bol podozrivý z daňových podfukov.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ľudí

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.