Duchovia

Právni experti a laici sa môžu do sýtosti dohadovať, či by presun akcií štyroch lukratívnych špecializovaných nemocníc pod Všeobecnú zdravotnú poisťovňu otváral cestu ich neskoršej privatizácii, alebo nie.

Ministerstvo zdravotníctva bude pochopiteľne tvrdiť, že takýto zámer nemalo a nemá, ale to nie je podstatou. Podstatou je, či by taká „účtovná operácia“ v réžii úradu Tomáša Druckera privatizáciu uľahčovala, alebo nie. Pretože na Slovensku stále platí, že ak sa niečomu uľahčí cesta, už akoby sa to napoly stalo. A, žiaľ, platí i to, že špeciálne to platí o veciach, o ktorých sa vám budú všetci dušovať, že ich nechcú.

Na Slovensku stále platí, že ak sa niečomu uľahčí cesta, už akoby sa to napoly stalo. A, žiaľ, platí i to, že špeciálne to platí o veciach, o ktorých sa vám budú všetci dušovať, že ich nechcú.

Spory o tom, či spôsoby, akými sa to môže udiať (napr. exekúcie majetku VšZP), sú technicky možné, alebo nie, sú preto možno zaujímavé, ale nepodstatné. Podstatné je, prečo sa uvažuje akurát o takomto spôsobe riešenia problémov najväčšej zdravotnej poisťovne, do ktorých ju dostal bývalý manažment.

Isteže je pochopiteľné, že ak by si mala VšZP majetkovo polepšiť, museli by to byť také nemocnice, ktoré nie sú stratové. Ak by teda voľba padla na tri kardiologické a jeden onkologický ústav, ktoré sú všetky zdravé, bolo by to logické. Poisťovni by sotva pomohlo, ak by pod svoju strechu získala nemocnice, ktoré jej celkovú bilanciu ešte zhoršia.

Základná otázka však znie, prečo by poisťovňa mala vôbec nejaké nemocnice vlastniť? Zdravotné poisťovne majú za poistné vybraté od občanov a štátu nakupovať zdravotnú starostlivosť u jej poskytovateľov. Len čo sa spojí istý nákupca s istými poskytovateľmi, prichádza k nežiaducej koncentrácii.

Poslanec Miroslav Beblavý správne pripomína, že ešte aj tá Penta si pre istotu drží svoju poisťovňu oddelene od svojich nemocníc. Ak by sa pokúsila o to isté, o čo sa teraz pokúša ministerstvo s VšZP, ozveny kriku, ktorý by spustila politická strana, ktorá momentálneho ministra zdravotníctva nominovala, by obiehali okolo Slovenska aspoň tridsať rokov.

Manažment štátnej poisťovne zaťal v rozpočte inštitúcie, o ktorú sa mal starať, brutálnu sekeru, pričom nešlo o nejaký poľutovaniahodný omyl, ale o obyčajnú drzosť, keďže ten istý manažment hodlal sám seba odmeniť bizarne vysokými bonusmi. Nový manažment, aby sa vyhol nútenej správe, by mal podľa zámeru dostať do majetkového portfólia štyri lukratívne zdravotné ústavy. Nepriamo by ich tak dostal aj do svojej správy.

Nezaváňa tu náhodou niečo? Áno. Keď už nič iné, zaváňa tu minimálne duch „krízového manažmentu“ v podobe finančných a účtovných trikov, ktoré možno všeličo zlepšia na papieri, máločo však v skutočnosti.

Bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová má pravdu. Možno sa pýtať, či by sa s prípadným volebným víťazstvom SaS nevrátil na ministerstvo zdravotníctva exminister a nedávno angažovaný poradca tejto strany Rudolf Zajac. Skutočná otázka však znie, či sa chodbami ministerstva náhodou už dávno nepotuluje jeho duch.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

Janušek, Štefanov

Nenáhodný úmysel

22.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Podľa niektorých môže mať prokuratúra v prípade súdu s aktérmi takzvaného nástenkového tendra ťažkú úlohu.

basternak, tupeho ul., policia

Čie víťazstvo?

21.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Istý podnikateľ bol podozrivý z daňových podfukov.

Záchranári pri pátraní po utopenom chlapcovi.

Pri Hlohovci pátrajú po dieťati, ktoré údajne hodil do Hronu muž

24.03.2017 12:56

V Hlohovci prebieha mimoriadna pátracia akcia, záchranári hľadajú dieťa, ktoré mal do rieky hodiť neznámy muž.

Čečensko

Pri útoku na čečenské kasárne zomrelo 12 ľudí

24.03.2017 12:55

Šesť príslušníkov ruskej Národnej gardy zahynulo pri piatkovom útoku neidentifikovaných ozbrojencov na kasárne ruskej Národnej gardy v autonómnej Čečenskej republike.

Veľká noc

Obchody by mali byť zavreté aj celý Veľkonočný pondelok

24.03.2017 12:39

Zákaz maloobchodného predaja by mal platiť na Veľkonočný pondelok počas celého dňa. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu.

Antverpy

Incident v Antverpách zrejme nebol terorizmus, píše belgická tlač

24.03.2017 12:25

Belgická polícia stále vypočúva muža, ktorý vo štvrtok dopoludnia v Antverpách vošiel vysokou rýchlosťou autom do nákupnej zóny.