Spojenci ako lusk

Neexistujú dva rovnaké odhady toho, čo stála amerických daňových poplatníkov vojna v Iraku. Armáda, súkromní kontraktori, personál, ktorý v Iraku trénuje tamojšiu armádu, úroky – pretože vojnu nezatiahol Dick Cheney zo svojho, ale americkí daňovníci z pôžičiek, pomoc pre veteránov... Položiek je viac než dosť.

Aj preto žiaden z odhadov nejde pod jeden bilión dolárov a niektoré sa celkovo šplhajú až kamsi k trom biliónom. Pre lepšiu predstavu, jeden bilión, to je tisíc miliárd. A to je reč o vojne, ktorú – i keď Saddám bol bez debaty odporným zjavom – americkí daňovníci financovali na základe falošných dôvodov a ktorá spustila posledné dejstvo rozkladu celého regiónu Blízkeho východu.

Americkému daňovníkovi sa nikto nečuduje. Akurát za to, že jeho krajina minula na vojnu toľko peňazí, že mohla namiesto nej financovať kolonizáciu Marsu, Európania naozaj nemôžu.

Nuž a dnes nový minister obrany James Mattis „upozorňuje“ európskych členov Severoatlantickej aliancie, že Spojené štáty prehodnotia svoje angažmán v NATO, pokiaľ nezačnú ostatní viac prispievať na obranu.

Pretože: „Americký daňovník už viac nemôže prispievať neprimerane viac na obranu západných hodnôt… Američania sa nemôžu starať o budúcnosť vašich detí viac ako vy sami.“

Aby sme si rozumeli. Väčšina európskych štátov vynakladá na obranu menej ako dve percentá z HDP, k čomu sme sa sami prihlásili. To je fakt, na ktorom výkriky konšpiračných teoretikov či rôznych amerikanofóbov nič nezmenia.

Je na nás, či chceme byť v spoločnom obrannom zoskupení, a ak teda chceme, aby sme sa potom aj riadili dohodnutými pravidlami. Tým skôr, že slovenské výdavky na obranu, aby sme boli konkrétni, sú vo väčšine diktované skôr zisteniami, čo všetko sa z našej techniky zasa pokazilo alebo je už na samom konci svojej predpokladanej životnosti, než ktovieakými ultramodernizačnými plánmi.

Pripomeňme tiež, že veľkú časť obranných výdavkov beztak predstavujú také prozaické veci, ako napríklad platy a výsluhové dôchodky vojakov a personálu (v niektorých štátoch Európy dokonca až polovicu).

Na druhej strane, európske štáty sa v rámci svojich možností snažia svoj finančný podiel na spoločnej obrane zvyšovať. Napríklad také Estónsko je už bezpečne za hranicou oných dohodnutých dvoch percent. Lenže, čo čert nechcel, práve toto Estónsko si na základe niektorých výrokov samotného nového prezidenta USA vôbec nemôže byť isté, či by mu Amerika prišla na pomoc. Aj keby na obranu dávalo dvadsať percent.

Hm, takže hrozbami pre Európu sú na jednej strane zabijacký Daeš a na druhej strane svaly napínajúci Vladimír Putin, a Európanom sa vyhráža (diplomaticky, ale jasne), že sa na nich vykašle, minister obrany krajiny, ktorá má leví podiel na vzniku Daešu a ktorej prezident už na adresu Putina stihol vysloviť viac komplimentov ako na všetkých spojencov USA dohromady…?

PS: Chudákovi americkému daňovníkovi sa nikto nečuduje. Akurát za to, že jeho krajina minula na lživú vojnu so strašnými následkami pre celý svet toľko peňazí, že mohla namiesto nej pomaly financovať kolonizáciu Marsu, Európania naozaj nemôžu. Ani Estónci, ktorí plnia dohody, ani ostatní, ktorí sa k ich plneniu iba (pomaly) približujú.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
hitler, pes

Vodcovia a výhybkári

25.03.2017 09:00

PETER JAVŮREK: Hitler bol krikľúň, ktorého prejavy boli aj na svoju dobu predramatizované a myšlienky napoly zlovestné, napoly nezrozumiteľné.

vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

Janušek, Štefanov

Nenáhodný úmysel

22.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Podľa niektorých môže mať prokuratúra v prípade súdu s aktérmi takzvaného nástenkového tendra ťažkú úlohu.

Jemen, útok, Saudská Arábia

Nálety na dve rôzne oblasti v Sýrii zabili 32 ľudí vrátane 8 detí

25.03.2017 21:14

Osem detí sa nachádzalo medzi najmenej 32 ľuďmi zabitými pri dnešných náletoch na dve rôzne oblasti v Sýrii, ovládané povstalcami.

Erdogan

Turecko podľa Erdogana môže usporiadať referendum o členstve v EÚ

25.03.2017 19:27

"Teraz nás 16. apríla čaká referendum a potom sa môžeme rozhodnúť, že urobíme ešte jedno, o prístupových rozhovoroch," povedal turecký prezident.

výstava, poprad,

Rezidencia smrti je obrazom nacistických hrôz

25.03.2017 19:20

Dvadsať nafotografovaných grafických obrazov tvorí výstavu pod názvom Rezidencia smrti.

laptop, notebook, digitalizácia

V Istanbule balia počítače do fólie, do kabín lietadiel do USA nesmú

25.03.2017 17:35

Zákaz určitých elektronických prístrojov v kabínach mnohých dopravných lietadiel smerujúcich do Spojených štátov začal platiť v sobotu na letisku v Istanbule.