Tabu prelomené?

Klesajúce preferencie ČSSD nútia nevýrazného Sobotku, aby začal hľadať nových spojencov, a to aj tam, kde to bolo doteraz tabu.

A tak šéf sociálnych demokratov začal prekvapivo s pytačkami u komunistov.

Problém je v tom, že KSČM v Česku zostala jedinou komunistickou stranou v celom bývalom ostbloku, ktorá sa netransformovala ani nedištancovala od svojej minulosti. KSČM pripomína skanzen z minulého režimu, aj preto si od nej všetci udržujú odstup, čo azda najlepšie vyjadruje heslo „s komunistami sa nerozpráva“.

Sociálna demokracia, v snahe dištancovať sa od akéhokoľvek extrému, prijala v roku 1995 tzv. Bohumínske uznesenie, ktorým vylúčila možnosť akejkoľvek spolupráce s KSČM. A hoci na komunálnej a krajskej úrovni už toto tabu dávno neplatí a v ČSSD boli tlaky na zrušenie uznesenia, na najvyššom poschodí politiky doteraz túto pomyselnú hranicu nikto neprekročil. To, že teraz samotný predseda vyhlasuje, že uznesenie je už prekonané môže byť signálom pre voličov, že ČSSD sa posúva viac doľava. Možno to vnímať aj tak, že Sobotka chce pritiahnuť voličov KSČM, ktorými, mimochodom, nepohrdne ani Babiš.

Ak by sa voľby do Poslaneckej snemovne konali už teraz, dopadli by pre ČSSD katastrofálne – 13 % je najhorší výsledok od roku 1996. Momentálne však spolupráca s komunistami nedáva žiadny zmysel, lebo obe ľavicové strany majú dokopy menej percent ako samotné ANO. Je možné, že ČSSD sa pripravuje na pobyt v opozícii a pozerá sa ďalej ako za horizont tohtoročných volieb. Otázne je, či spolupráca s komunistami nebude pre ČSSD znamenať bozk smrti.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.