Druhá šanca

Tých príbehov bolo neúrekom – človek si požičal peniaze, no potom prišiel o prácu. Keďže pôžičku nemal z čoho splácať, dlhy sa mu začali kopiť.

Na rad prišiel konkurz či exekúcia, v ktorých mohol prísť aj o strechu nad hlavou.

„V lepšom prípade“, ak nebol taký majetný a teoreticky by sa aj mohol zamestnať, tak si to veľmi dobre rozmyslel, lebo ak by získal pravidelný príjem, okamžite by mu naň siahol exekútor. A tak radšej žil zo sociálnych dávok, ktoré sa nesmú krátiť, prípadne robil načierno. Takýto človek bol v podstate doživotne „odpísaný“.

Preťať tento začarovaný kruh sa podarilo na jeseň minulého roka, keď ministerstvo spravodlivosti prijalo novelu exekučného zákona a zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Konečne aj u nás začal osobný bankrot zabezpečovať vyššiu ochranu dlžníkov pred veriteľmi. Ľudia, ktorí sa ocitli v dlhovej pasci, tak dostali druhú šancu začať normálny život. Od marca začne platiť ďalšia novinka – každý dlžník, ktorý využije osobný bankrot a predá svoj majetok, bude mať právo ponechať si sumu 10-tisíc eur. Určite bude pre mnohých prijateľnejšie dohodnúť sa na splátkovom kalendári, ako žiť s predstavou hroziaceho bezdomovectva.

A čo je azda najpodstatnejšie – postupné oddlženie umožní človeku pozviechať sa z finančných problémov, a ako ukazujú príklady zo Západu, následne začať znova podnikať, čo je v konečnom dôsledku výhodnejšie aj pre štát. Vždy je totiž lepšie, ak sa niekomu, kto zakopol, včas pomôže, a ten následne začne platiť dane, ako by bol ponechaný napospas vlastnému osudu a štát by mu dlhodobo musel vyplácať sociálne dávky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.