Skysnutá smotana

Nie všetko je relatívne, pojem elita však áno. Tento pojem je vcelku jasný, keď ho aplikujeme na hrniec mlieka. Ak ho necháme nejaký čas stáť, na povrchu nájdeme to najlepšie z neho. Relativita vstupuje do hry vtedy, ak aplikujeme princíp zberu smotany na čosi iné.

Napríklad na stoku. Iste, môžeme sa upokojovať myšlienkou, že to, čo nájdeme plávať hore, ešte nemusí byť to najhoršie, čo stoka ponúka. Na predstave, že to, čo nájdeme plávať hore, sa má nazývať elitou stoky, je však čosi znepokojujúce.

A predsa ľudia na celom svete hľadajú elity. V hrncoch mlieka aj v kanáloch. Že náš kráľ je negramotný a do smrti nepochopí princíp vidličky? Ale je to kráľ a je náš! Všade, kde majú policajtov, majú aj policajnú elitu. Aj keby mala pozostávať napríklad z násilníkov s neprekonanou pubertou. Všade, kde majú parlament, sa hovorí, že by v ňom mal sedieť výkvet národa. Aj keby mal pohľad na reálne osadenstvo vzbudzovať celonárodné samovražedné myšlienky. A tak ďalej.

Podľa Združenia sudcov Slovenska „sudcovia Najvyššieho súdu preukázali splnenie najnáročnejších odborných a morálnych zákonom upravených kritérií pre výkon ústavnej funkcie na najvyššom orgáne výkonu súdnictva“ – a preto by sa vraj sudcovia Najvyššieho súdu mali vymykať zo systému pravidelného hodnotenia ich práce. Nehovoriac, že také hodnotenie vonkoncom nemôžu robiť nejaké odborné profesionálne komisie, ale pekne, ako doteraz, šéfovia kolégií Najvyššieho súdu.

Niekto skrátka elita byť musí, a keďže elita je to, čo pláva najvyššie, elitu súdnictva treba hľadať na Najvyššom súde. V princípe to nie je márna myšlienka, má len jeden háčik. Hovoríme naozaj o hrnci čistého mlieka? V stanovisku združenia chýba jedno veľmi dôležité adjektívum: hovoríme o sudcoch slovenského Najvyššieho súdu, ktorí plnia slovenské kritériá pre výkon funkcie v najvyššom slovenskom orgáne výkonu súdnictva.

V praxi to znamená, že okrem takých, ktorí by si pomenovanie elita zaslúžili, hovoríme aj o sudcoch, ktorí púšťajú rôznych nepríjemných ľudí na slobodu iba preto, lebo si napríklad v práci nedokážu zapnúť počítač, v ktorom by ich systém upozornil na hroziace vypršanie nejakej dôležitej zákonnej lehoty. Alebo preto, lebo sa im osobne nepáči inštitúcia, ktorá dotyčného chytila a usvedčila. A návrhy na ich potrestanie spoľahlivo odráža disciplinárny senát toho istého súdu (čiže tiež elitný). Napríklad tým, že navrhovateľ nesplnil nejakú lehotu…

Nebudeme popierať, že slovenské súdnictvo kdesi v hlbinách isto ponúka ešte onakvejšie kúsky v porovnaní s tými, čo sú hore, len by sme si mali ujasniť, či to, čo je hore, je naozaj elitou, alebo len našou elitou. Pretože to vôbec nemusí byť to isté. Sudcovia Najvyššieho súdu by práve preto mali byť hodnotení presne tak, ako všetci ostatní sudcovia, a presne tak, ako pri ostatných sudcoch, aj hodnotenia ich práce by mali byť verejné.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.