Matica alternatívna

Príbehy o tom, čo by bolo, keby sa určitá historická udalosť stala inak ako v skutočnosti, napríklad ako by vyzeral svet, keby boli nacisti vyhrali vojnu, patria do tzv. alternatívnej histórie, čo je obľúbený žáner sci-fi.

Problém nastáva, keď seriózne sa tváriaca inštitúcia začne ľudom podsúvať svoje úvahy „čo by bolo keby“ vo forme videodokumentu. Veda sa musí držať striktne faktov, to vedia veľmi dobre aj v Matici slovenskej, napriek tomu na internet zavesili video Bez 14. marca.

A hoci pravdu poznajú, oni chcú hľadať svoju – alternatívnu, ktorá má ospravedlniť neospravedlniteľné (lebo veď „nemôžeme sa sústavne bičovať“.) Samozrejme, nie priamo, ale prostredníctvom úvahy, čo by z nás zostalo, keby sme boli v r. 1939 ponechaní napospas našim susedom.

Áno, ak pre niekoho nie je najvyššia hodnota ľudský život, ale vlastný štát, tak sa na veci môže pozerať aj takto „alternatívne“. Ak by sme však tento príbeh v takomto duchu mali dopovedať, tak treba spomenúť, že hoci Slováci mali vlastný štát, napokon by sa ako podradná slovanská rasa nevyhli „konečnému riešeniu slovenskej otázky“, takže štát by im bol na nič.

Keby sa matičiari držali faktov, tak by v dokumente muselo zaznieť, že samostatný štát si s výnimkou najradikálnejších ľudákov neželal nik. Vznikol na priamy príkaz Hitlera, ktorý si takto mohol ospravedlniť rozbitie Československa.

Matičiari v dokumente uvádzajú, že Židia počas vojny trpeli všade, zabudli však povedať, že nikde za deportácie vlastných občanov nezaplatili tak ako my na Slovensku.

Ak bolo cieľom tohto „dokumentu“ popliesť ľudom hlavy nezmyslami, tak svoj účel splnil.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.