Autobusom do školy

MARIÁN REPA: Klesajúci počet detí a vyľudňovanie menších obcí vytvárajú tlak na rušenie málotriednych škôl.

Hoci sa už o tejto téme dlho diskutuje, vzhľadom na to, že ide o veľmi citlivú tému, sa k takémuto kroku neodhodlala ani predchádzajúca vlá­da.

A keďže v súčasnej vláde je Most – Híd, reprezentujúci najmä maďarskú menšinu (ktorej by sa rušenie málotriedok dotklo najviac), tak od tohto zámeru ustúpila aj súčasná koalícia. Namiesto toho sa v programovom vyhlásení vláda zaviazala, že „podporí efektívnosť vynakladania finančných prostriedkov v regionálnom školstve postupnou optimalizáciou siete škôl a školských zariadení s dôrazom najmä na druhý stupeň základných škôl a stredné školy, ako aj so zohľadnením potrieb jednotlivých regiónov“.

A hoci to má svoje racio, lebo lepšie je rušiť poloprázdne stredné školy, ako nútiť malé deti cestovať, minister Plavčan napokon oprášil myšlienku svojho predchodcu Dušana Čaploviča, ktorý otvorene hovoril o rušení málotriedok a zavádzaní školských autobusov.

Zatiaľ ide iba o pilotný projekt, ale je zrejmé, že ak sa osvedčí, tak sa začne zavádzať plošne. Napokon nie je na tom nič zlé – ak sa peniaze, ktoré pohlcuje prevádzka málotriedok, použijú na školské autobusy a zlepšenie podmienok vo zvyšných školách, tak to bude prospešné pre samotné deti.

Takto by to mal však prezentovať aj samotný minister, a nie sa alibisticky tváriť, že to budú obce, ktoré sa rozhodnú, či využijú školské autobusy, alebo si udržia málotriedky. A predovšetkým, skôr ako sa tak stane, mal by najprv ukázať odpočet – koľko zbytočných stredných škôl sa podarilo zrušiť a koľko peňazí ušetriť.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.