Komu čo patrí

"Čo je cisárovo, dajte cisárovi, a čo je božie, bohu!“ odvetil podľa apoštola Mareka Ježiš farizejom, keď sa ho pýtali, či majú odvádzať dane rímskemu panovníkovi. "Veľmi sa tomu čudovali,“ dodáva evanjelista.

Časy sa menia. Cirkvi platia dane z nehnuteľností, z ktorých sú však vyňaté sakrálne priestory a úradovne. Dane neplatia zo zbierok a milodarov, čo môže, pokiaľ ide o tú najväčšiu cirkev, znamenať milióny ročne. Naopak, cisár (štát) z daní, ktoré vyzbiera od všetkých ostatných, odvádza peniaze cirkvám. A, parafrázujúc evanjelium, mnohí sa tomu veľmi čudujú.

So štátnym financovaním cirkví by nebol problém, alebo aspoň určite nie taký veľký, nebyť istých okolností. V prvom rade nebyť neustálej snahy tej najväčšej cirkvi miešať sa cisárovi do toho, ako má vyzerať a fungovať štát. A keďže nie sme cisárstvo, ale demokracia, cisárom sme tu my všetci.

Teda aj tí, ktorí si vôbec neželajú, aby hocijaká cirkev určovala podobu našej spoločnosti. Aby rozhodovala, ako majú žiť svoje životy ľudia, ktorí, na rozdiel od dnešných cirkví, veľmi presne rozlišujú, čo má byť "cisárovo“ a čo "božie“.

Asignačná daň by zlikvidovala menšie cirkevné spoločenstvá bez masovej základne. Na druhej strane, zatiaľ čo tie menšie uvádzajú, že štátny príspevok pokrýva ich financie až na 90 percent, katolícka cirkev uvádza iba 25 percent.

Je teda dosť zrejmé, kto by neprežil a kto by sa bez štátneho príspevku zaobišiel. Zhodou okolností práve ten, kto od "cisára“ dostáva najviac, a ešte ho chce aj ovládať.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
hitler, pes

Vodcovia a výhybkári

25.03.2017 09:00

PETER JAVŮREK: Hitler bol krikľúň, ktorého prejavy boli aj na svoju dobu predramatizované a myšlienky napoly zlovestné, napoly nezrozumiteľné.

vlajka, Londýn, Veľká Británia, Westminster

V poslednom ťažení

23.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Dôvod, pre ktorý džihádisti pri svojich útokoch v európskych mestách siahajú čoraz častejšie po kuchynských nožoch či autách, je jednoduchý.

Janušek, Štefanov

Nenáhodný úmysel

22.03.2017 22:00

PETER JAVŮREK: Podľa niektorých môže mať prokuratúra v prípade súdu s aktérmi takzvaného nástenkového tendra ťažkú úlohu.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.