Tschüss/ Zbohom

V Rakúsku v posledných rokoch vzrástol počet cudzincov i nezamestnanosť. A hoci medzi týmito dvomi javmi nie je žiadna súvislosť, ľudovci v snahe zapáčiť sa voličom vyrukovali s dvoma návrhmi, ktoré majú „ochrániť“ tamojší pracovný trh.

Jedným je tzv. zamestnanecký bonus, prostredníctvom ktorého by si firmy mohli odpísať 50 % z odvodov, ak zamestnajú Rakúšana, a druhým je návrh znížiť prídavky na deti rodičom z iných štátov EÚ.

Inšpirácia je zrejmá. Brexit spustil v únii debatu, aké sociálne dávky prislúchajú cudzincom, a konzervatívci sa tejto témy hneď chytili. Čo na tom, že sloboda pohybu pracovnej sily je jedným z pilierov EÚ, keď ide o hlasy voličov, každý prostriedok je dobrý…

Pritom je zrejmé, že napr. opatrovateľky zo Slovenska a celého „ostbloku“ nikomu prácu neberú, naopak, diery na pracovnom trhu zapĺňajú. Tie ženy nepracujú ďaleko od domova len tak z „plezíru“. Keďže 80% z nich poberá rodinné prídavky, znamená to, že odchádzajú od vlastných rodín, pričom dieťa zverujú do opatery iným! Okrem prídavku v plnej výške by si preto zaslúžili aj odlučné.

Návrh ministerky pre záležitosti rodiny a mládeže, aby sa prídavky prepočítavali podľa indexu kúpnej sily, je nezmysel, lebo v rámci EÚ musí platiť princíp za rovnakú prácu, rovnaká pláca. Ak by sme ho uplatnili v obrátenom garde, tak potom by podľa rovnakej logiky mala ministerka Karmasinová na Slovensku, teda v krajine svojich predkov, v reštaurácii či opere zaplatiť zhruba 3-násobok ako Slovák, lebo má vyšší príjem. Absurdné? Áno, ale presne toto navrhujú rakúski ľudovci.

Je zrejmé, že chcú za každú cenu znížiť počet cudzincov pracujúcich v Rakúsku. Vybrali si však veľmi nešťastný prostriedok, lebo keby im všetky opatrovateľky povedali Tschüss, tak sú nahraní!

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Európsky súdny dvor

Samozrejmosť

24.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Tvrdenie, že my Európania žijeme v najlepšom z možných svetov, vyznieva ako nemiestna poznámka prehnaného optimistu.

dôchodok, dôchodca, penzia, peniaze

Plané obavy

23.03.2017 12:00

MARIÁN REPA: V nedokonalom svete nemožno očakávať dokonalé riešenia. Tak je to aj s druhým pilierom.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.