NÁZOR: Lacní Jožkovia

Nedávne testy potravín potvrdili to, čo už mnohí na vlastnom jazyku pocítili a čo je aj dôvodom prečo sú parkoviská pred obchodmi s potravinami v Rakúsku plné áut so slovenskými ešpézetkami.

Jednoducho, tie isté značky potravín chutia inak na Slovensku a inak na Západe, lebo majú iný obsah.

A hoci sa firmy obhajujú tým, že za rozdielnym zložením identických výrobkov sa skrývajú „iné regionálne chute“, len ťažko možno uveriť, že by práve ľuďom spoza bývalej železnej opony chutili viac potraviny obsahujúce viac „éčok“, viac náhradiek a viac umelých sladidiel. Určite nie. Nejde o chute, ale ako vždy o peniaze. Kola sladená fruktózovo-glukózovým sirupom je jednoducho lacnejšia ako keby do nej pridávali cukor. A každá firma si vie spočítať, že keď vyrobí niečo lacnejšie pre zhruba 55 miliónový trh V4, tak ušetrí slušnú sumu peňazí.

Vzhľadom na to, že v rámci EÚ máme jednotný trh, je neprípustné, aby tu existovali rôzne triedy/ kasty spotrebiteľov. Požiadavka premiérov Višegradskej štvorky aby sa na pultoch v krajinách strednej a východnej Európy neobjavovali potraviny inej kvality, prichádza v čase, keď má únia oveľa väčšie problémy. Je však plne legitímna. Nové členské krajiny nemôžu byť potravinovým smetiskom Západu. Jednak v očiach občanov V4 to príliš nepridáva na dôveryhodnosti únii, v ktorej sa už beztak prejavujú odstredivé tendencie a predovšetkým to u nich vyvoláva pocit, že sú len občanmi 2. kategórie, ktorým je možné predávať aj rôzny „aušus“.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.