Už sa boja?

Myslíte si, že cieľom politikov krajnej pravice je, aby ich ideológiu úprimne vyznávala celá spoločnosť? Kdeže. Proti komu by potom štvali? Heslo: „Nech ma nenávidia, len nech sa ma boja“, pripisované cisárovi Caligulovi, je jednoduchším návodom na totalitnú vládu, ako úsilie urobiť zo všetkých ľudí vyznávačov jednej viery.

Fašisti a neonacisti rozhodne nie sú nejakí utopickí rovnostári. Ani v rámci vlastného kmeňa nie. To len časť naivných voličov a voličiek možno verí, že keď sú rovnako bielymi heterosexuálnymi kresťanmi ako vodca strany (respektíve, ako to o sebe tvrdí on), v nacistickej budúcnosti ich čaká rovnaké zaobchádzanie ako jeho.

Keď akademici začnú predstierať, že nevedia, že byť demokraticky zvolený ešte neznamená byť demokratom, čo chceme čakať od ostatných voličov?

V skutočnosti je jadrom celej nenávistnej ideológie pohŕdanie ľuďmi, ich ponižovanie a degradácia na materiál, ktorý možno buď využiť, alebo eliminovať.

Keby sa situácia obrátila, ľudia z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre si môžu byť istí, že drvivá väčšina z nich – od profesorov po posledného študenta – by nikdy nedostala pozvánku na nejaké slávnostné podujatie fašistov. Keď, tak možno medzi štatistov na okrajoch cesty, ktorých úlohou je nadšene demonštrovať svoje vlastné poníženie. Nikoho nech nepomýlia saká a kravaty.

Obľúbené odevy nacistov po celej Európe, Slovensko nevynímajúc, nemajú nič spoločné s rektorskými talármi, práve tak ako obľúbená literatúra čestných hostí na nacistických podujatiach sotva patrí k zavedenému akademickému minimu.

Čestná pozvánka pre poslancov krajnej pravice na akademickú pôdu z akéhokoľvek iného dôvodu okrem teoretickej možnosti, že by ich niekto potreboval ako učebné pomôcky na prednášku z politickej patológie, je prinajlepšom trápnou chybou. V horšom prípade indíciou, že na takú hypotetickú prednášku by sa učebné pomôcky našli aj priamo medzi pracovníkmi univerzity.

Čítajte viac

V každom prípade je to však presne to, čo krajná pravica potrebuje. Nepotrebuje súhlas, súcit či solidaritu akademickej obce. Potrebuje akceptáciu a nezáleží, či na základe strachu, alebo tradičnej poníženej úcty našincov k politickým funkciám.

Na to, aby čoraz viac voličov prestalo mať obavu, že voliť fašistov je napriek všetkej možnej frustrovanosti predsa len cez čiaru, stačí jediné: aby fašistov na tú našu stranu čiary prevádzali také inštitúcie, akou je UKF v Nitre.

Neriešime tu filozofické či politologické finesy. Hovoríme o rasistoch a apologétoch najstrašnejších zločinov proti ľudstvu. Výhovorka, podľa ktorej univerzita iba nevinne pozývala „demokraticky zvolené osobnosti spoločenského života“ v Nitre a nerozlišovala pri tom, kto je kto, je detinsky smiešna. Keď akademici začnú predstierať, že nevedia, že byť demokraticky zvolený ešte neznamená byť demokratom, čo chceme čakať od ostatných voličov?

Alebo je to cteným akademikom jedno? Trápne chyby sa stávajú, najtrápnejšie sú však výhovorky namiesto ospravedlnenia. Také výhovorky vzbudzujú dojem, že podaktorí sa boja už vopred, pre istotu. A to by bolo veľmi zlé.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Mečiar, Vladimír Mečiar.

Spravodlivosť či fraška

28.03.2017 07:00

PETER JAVŮREK: No isteže. Chlieb vďaka zrušeniu Mečiarových amnestií nezlacnie. A nielen to.

hitler, pes

Vodcovia a výhybkári

25.03.2017 09:00

PETER JAVŮREK: Hitler bol krikľúň, ktorého prejavy boli aj na svoju dobu predramatizované a myšlienky napoly zlovestné, napoly nezrozumiteľné.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.