Za čiarou

Koncom februára sa v nemeckých médiách objavila správa, že tureckí pedagógovia, ba aj žiaci v Severnom Porýní-Vestfálsku sú nabádaní, aby na turecké konzuláty nahlásili učiteľov, ktorí sa kriticky vyjadrujú k Erdoganovmu režimu. Dokonca sa vyskytli prípady, keď žiaci svojho pedagóga natočili na mobil a video skončilo na stole tureckých úradov!

Skôr ako teda niekto začne obviňovať Nemecko z „nacistických praktík“, mal by sa pozrieť na vlastné „brvno v oku“. Takéto špicľovanie/do­nášanie na cudzej pôde jednak porušuje suverenitu danej krajiny a predovšetkým takéto totalitné praktiky nemajú v demokratickej spoločnosti miesto.

Keď sa teraz Erdogan rozčuľuje, že jemu a ďalším tureckým politikom nebolo umožnené, aby robili kampaň pred aprílovým referendom na území iného štátu, zabúda, že tým vlastne porušuje zvrchovanosť SRN. Štát, v danom prípade Nemecko, je neobmedzeným suverénom na príslušnom území, a preto len jemu prislúcha rozhodnúť, čo prípustné je a čo nie je.

Mimochodom, nič nie je absurdnejšie ako predstava, že na území Turecka by nejaká cudzia mocnosť začala organizovať vlastné mítingy a súčasná moc by to nechala bez povšimnutia…

Navyše Erdogan nie je bežný občan, ale hlava štátu a ministri jeho vlády sú čelní politici krajiny, ktorým neprináleží, aby verbovali voličov na území iného štátu. Zhromažďovacie právo neznamená, že politik zneužíva cudziu pôdu na šírenie propagandy. Samozrejme, že Turci žijúci v Nemecku majú právo sa slobodne zhromažďovať. Lenže medzi týmito dvoma vecami treba rozlišovať.

Ak to Erdogan nedokáže, mal by aspoň mlčať, lebo svojimi nemiestnymi vyjadreniami prekročil hranicu a ocitol sa za čiarou.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.