Súmrak patriarchátu

Nedávno vyvolal rozruch poľský europoslanec Janusz Korwin-Mikke, podľa ktorého sú nižšie zárobky žien správne, pretože sme „slabšie, menšie a menej inteligentné“. Zdvihla sa vlna pobúrenia a pozornosť sa opäť upriamila na platovú nerovnosť, neplatenú prácu a sexizmus.

Pred svetovým MDŽ vhodne zakomponované cirkusové číslo so Šípkovým Ruženkom, ktorý sa práve prebral zo storočného spánku.

Spomínam si, ako mi v detstve jeden pán vysvetľoval, že ženy nebudú rovnoprávne, kým budú rodiť deti. Aj na to, ako moja odveká žiadza túlať sa svetom narážala na každodenné „pre ženy je tak maximálne Európa“ alebo „načo si tam chodila“, keď ma ohrozoval sexuálny deviant.

„Žena je len chodiaca maternica“, bežne hlásali veľké mená vedy či filozofie. Literatúra bola plná chlapcov na pustých ostrovoch, desaťtisíce míľ pod vodou, v púšťach i pralesoch. Jediné ženy, ktoré boli slobodné, pochádzali zo sféry prastarých mýtov či, naopak, moderných rozprávok: Pallas Athéna alebo Pipi Dlhá Pančucha.

Až neskôr som objavila tie, ktoré sa pokúšali uskutočňovať čo moji detskí hrdinovia. Spájalo ich, že vždy konali navzdory konvenciám, mnohé za to zaplatili povesťou, zdravím a životom, tvorili pod pseudonymami, konali v preoblečení, ostávali bezdetné, lebo si museli vybrať: buď vzdelanie, alebo rodina.

A tak kým som sedávala na konári s knihou v ruke alebo brázdila púšte a pralesy, často som myslela na to, že ten pán z ranej mladosti mal vlastne pravdu. Niekomu bude z akejsi prazvláštnej príčiny vždy tŕňom v oku, že bytosť schopná rodiť môže pri odstraňovaní tisícročia zakorenených predsudkov celkom hladko inteligencii hrubej sily zasadiť veľkolepý mat.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.