Bludy

Antivakcinačné hnutie môže oslavovať. Po úpornom boji proti očkovaniu konečne dosiahlo hmatateľné výsledky: Epidémia osýpok zabila v Rumunsku 16 ľudí a infekcia sa rozšírila aj do Maďarska.

Ochorenie, ktoré sme považovali za dávno vyhubené, sa môže časom objaviť aj u nás, lebo počet nezaočkovaných detí nebezpečne narastá aj na Slovensku.

Čítajte viac

Kolektívnu imunitu nie je možné vybudovať tam, kde začne prevládať kolektívna zaslepenosť. A vďaka rôznym šarlatánom, milovníkom „alternatívnej medicíny“ a najmä mamičkám, ktoré našli zaručené informácie o škodlivosti očkovania na internete, sa antivakcinačné bludy šíria závratnou rýchlosťou a silnie aj celé hnutie.

Hoci títo ľudia o sebe tvrdia, že odmietajú byť stádom, ktoré bez rozmyslu poslúchne, čo mu niekto zhora prikáže, oni sami sa správajú stádovito, lebo prijímajú a ďalej rozširujú neoverené informácie.

Samozrejme, nič nefunguje na 100 percent, preto je zdravá skepsa namieste. Výhody očkovania sú však oveľa vyššie ako potenciálne riziko. Stačí sa pozrieť do minulosti – koľko detí umieralo na detskú obrnu kedysi a koľko umiera vo vyspelom svete dnes, keď sú deti proti obrne očkované.

Bolo by smutné, keby sa ochorenia, ktoré sa stali vďaka vakcínam minulosťou, vrátili späť. A ešte smutnejšie by bolo, kedy to zapríčinil náš nerozum.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.