Hľadá sa vlčiak

Hoci sa Miloš Zeman tváril, že ešte len zvažuje, či sa svoj mandát pokúsi obhájiť, z kuloárov už dávnejšie prichádzali informácie, že o Hrad zabojovať chce. A tak otázka nebola či, ale kedy oznámi svoju kandidatúru.

A keďže svojej „materskej“ ČSSD nedaruje nič, termín jeho ohlášky „úplnou náhodou“ koliduje s termínom zjazdu sociálnych demokratov. Cieľ je zrejmý – informácia o jeho kandidatúre má v médiách „upozadiť“ už aj tak nevýrazného B. Sobotku a jeho partaj.

Napriek tomu, že populistický a občas nedôstojne sa správajúci prezident spoločnosť skôr polarizoval a jeho zdravotný stav nie je najlepší, Zemanova šanca na znovuzvolenie je veľká.

Zatiaľ sa na pravoboku neobjavil nikto, kto by ho mohol reálne ohroziť. Jediný reálny protikandidát Michal Horáček síce poctivo obieha celú republiku, no je nanajvýš otázne, či so svojím životným príbehom – teda ako človek, ktorý žije z hazardu – dokáže osloviť dostatok voličov. Skôr nie.

Dá sa povedať, že Zemanov osud má v rukách Andrej Babiš. Ak by sa šéf momentálne najsilnejšieho hnutia rozhodol nasadiť vlastného koňa, voľby sa môžu ešte zdramatizovať. V prípade, že by podporil Zemana, tak o nájomníkovi Pražského hradu by bolo asi rozhodnuté.

Samozrejme, „koalícia“ týchto dvoch politikov by mohla vyvolať značne negatívnu reakciu, lebo obaja majú aj silný tábor odporcov. Otázne je, či „pražská kaviareň“ dokáže zo svojich radov vygenerovať takého kandidáta, ktorý by sa Zemanovi mohol postaviť.

Lebo ako nedávno poznamenal Karel Schwarzenberg, ideálnym Zemanovým protikandidátom môže byť „iba úplne odhodlaný človek s hrošou kožou“ – „vlčiak, ktorý sa chce stať prezidentom a urobí pre to všetko". Nájde sa taký?

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.