Polovičaté riešenia

V diskusiách o tom, čo by mali byť priority štátu, často zaznieva argument, že „utopiť milióny v betóne“ je nezmysel, a namiesto toho by sme mali peniaze investovať inde, napríklad do školstva.

Nik nepochybuje o význame vzdelania pre rozvoj krajiny, no skúsme obyvateľom Oravy, kde pre poškodený most pri Nižnej hrozí dopravný kolaps, vysvetliť, že jeho oprava je zbytočná, respektíve že ich región, ktorým prechádza tranzitná doprava, nepotrebuje R3 v plnom profile. Spýtajme sa obyvateľov Turca, ktorým panelový „tankodróm“ už roky ničí autá, čo si myslia o „miliónoch utopených v betóne“. Nehovoriac o všetkých tých ľuďoch z malých obcí, v ktorých cesty neboli dimenzované na kamiónovú dopravu a ich domy sa otriasajú v základoch vždy, keď popri nich prechádzajú ťažké nákladiaky…

Pre odkladanie potrebných rekonštrukcií ciest, pomalú výstavbu diaľnic a rastúcu intenzitu dopravy sme sa dostali do bodu, keď je dopravná situácia na Slovensku neudržateľná. V ideálnom svete by sme všetkým tým poľským, tureckým či iným kamiónom jednoducho zakázali vstup na naše územie, ľudom prikázali jazdiť vlakmi a bol by pokoj. Lenže žijeme v reálnom svete. A tak je nutné cesty stavať i opravovať.

A keď už stavať, tak poriadne, lebo diaľnica v polovičnom profile nie je žiadna diaľnica, je to len obyčajná dvojprúdová cesta, ktorá jednak nie je bezpečná, ľudia na nej neušetria čas a štát peniaze.

Diaľnice v polovičnom profile sú jednoducho polovičaté riešenia, a ako vieme z iných oblastí, takéto riešenia sú najhoršie. Aj v tomto prípade platí, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli dovoliť lacné veci…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.