Turecké vášne

Godwinov zákon hovorí, že čím dlhšie trvá nejaká diskusia na internete, tým je pravdepodobnejšie, že niekto niekoho prirovná k Hitlerovi.

V zásade sa tým aj debata končí. Diskutér, ktorý vytiahol Hitlera, totiž už zjavne nemá iné argumenty.

Godwinov zákon sa v realite momentálne vzťahuje na Turecko. Najprv to boli nemecké nacistické praktiky, potom holandské fašistické. To, keď Berlín nepovolil predreferendové zhromaždenia a Haag zase do krajiny nepustil tureckých politikov. Ankara tým už verejnú argumentáciu prehrala. Takéto porovnania sú absolútnou neúctou k obetiam fašizmu. A sú aj smiešne vzhľadom na to, koľko ľudí s tureckými koreňmi pokojne žije v Nemecku a Holandsku.

Ankara má právne možnosti, ako riešiť nespokojnosť s niektorými rozhodnutiami európskych krajín. Turecko musí uhasiť vášne z ulíc.

Nedá sa pochybovať, že autoritatívne tendencie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana rastú. Minuloročný pokus o puč, ktorý si nezaslúži nič len odsúdenie, využil na posilnenie moci a brutálne čistky vo verejnom živote.

Ale ani Európa nie je bez viny. Bola to iba vajatavá perspektíva, ktorú bola roky ochotná a schopná ponúknuť Turecku. Namiesto strategického uvažovania a jasných vyjadrení stále prevažoval pohľad do kalendára, kedy sú najbližšie voľby.

Je to smutné ovocie aj našich zlyhaní, ale nastal čas na jednoznačnejšie postoje. Bolo by nesprávne zavrieť európske dvere pre všetkých Turkov. Nemôžeme však Erdoganovi dovoliť, aby donekonečna využíval „boj“ so Západom ako volebnú taktiku. Lebo nakoniec v to, že konflikt je nevyhnutný, uveríme všetci.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Donald Trump, Trump,

Nikdy Trump

21.07.2016 11:00

ANDREJ MATIŠÁK: Budúcemu možnému americkému prezidentovi Trumpovi nemecký šéf diplomacie Steinmeier odkázal, že jeho nápady sú nebezpečné pre svet.

clintonová, USA,

Trump a Clintonová vyhrávajú. Prežijú to ich strany?

28.04.2016 09:30

Súperi Donalda Trumpa a Hillary Clintonovej ešte snívajú. No s najväčšou pravdepodobnosťou už len živia plané nádeje.

Obama, Kuba,

Kubánska dôvera

22.03.2016 14:00

ANDREJ MATIŠÁK: Diplomacia je dobrá vec. Je lepšie, keď sa ľudia rozprávajú, ako keď spolu bojujú. Obama navštívil Kubu, aby budoval dôveru.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.