Škótska karta

A tak jednoducho to vyzeralo. Odhlasujeme si odchod z EÚ a vyriešime ochranu našich pracujúcich aj „bezpečnosť pred terorizmom“. Pekne eufemisticky nazvala britská premiérka Theresa Mayová zámer regulovania občanov EÚ pracujúcich vo Veľkej Británii a postoj k riešeniu migračných vĺn.

Poslanci Dolnej snemovne v pondelok odhlasovali pôvodné znenie zákona o brexite a ponechali bokom dodatky Snemovne lordov o ochrane práv občanov EÚ. Nič však nie je také jednoduché. Najskôr prišiel pokles libry. A čoskoro aj podcenená „škótska karta“.

V roku 2014 sa Škóti rozhodli, že chcú ostať súčasťou Spojeného kráľovstva, pretože túžba po nezávislosti nebola väčšia ako vôľa zotrvať v EÚ. A nie je väčšia ani dnes: predsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová už dlhšie opakuje, že úsilie o vyhlásenie ďalšieho referenda nie je jalový žart. Sotva postačuje Mayovej argument, že na ďalšie referendum nie je dôvod, lebo v čase prvého vtedajší predseda Alex Salmond vyhlásil, že ide o „hlasovanie raz za život“.

Ako Mayovej pribúda na čele pot, zmierňuje rétoriku. Najskôr sa jej nepáčilo označenie „tvrdý brexit“ a teraz ani „rozvod“, pretože implikuje nedobré vzťahy po zídení zo spoločnej cesty, a to ona nechce.

Uznáva už aj prínos zdravotných sestier z krajín EÚ. No a predovšetkým odsudzuje Sturgeonovej rozhodnutie slovami, že „teraz nie je vhodná chvíľa na politikárčenie a vytváranie atmosféry neistoty“. Trochu chatrný argument, ak uvážime, že škótska lojalita voči Británii bola do veľkej miery podmienená britskou lojalitou voči EÚ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

brexit, veľká británia, vlajka,

Rozlúčka s obrúčkou

29.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Británia po rokoch snaženia vstúpila do európskeho zväzku v januári 1973. Po 44 rokoch oficiálne začala dávať dole z ruky európsku obrúčku.

parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Tomáš Profant

Posvätný obchod a pokrok

29.03.2017 08:00

TOMÁŠ PROFANT: Slovenská vláda odsúhlasila zákaz predaja vo väčšine obchodov počas všetkých sviatkov.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.