Škótska karta

A tak jednoducho to vyzeralo. Odhlasujeme si odchod z EÚ a vyriešime ochranu našich pracujúcich aj „bezpečnosť pred terorizmom“. Pekne eufemisticky nazvala britská premiérka Theresa Mayová zámer regulovania občanov EÚ pracujúcich vo Veľkej Británii a postoj k riešeniu migračných vĺn.

Poslanci Dolnej snemovne v pondelok odhlasovali pôvodné znenie zákona o brexite a ponechali bokom dodatky Snemovne lordov o ochrane práv občanov EÚ. Nič však nie je také jednoduché. Najskôr prišiel pokles libry. A čoskoro aj podcenená „škótska karta“.

V roku 2014 sa Škóti rozhodli, že chcú ostať súčasťou Spojeného kráľovstva, pretože túžba po nezávislosti nebola väčšia ako vôľa zotrvať v EÚ. A nie je väčšia ani dnes: predsedníčka Škótskej národnej strany Nicola Sturgeonová už dlhšie opakuje, že úsilie o vyhlásenie ďalšieho referenda nie je jalový žart. Sotva postačuje Mayovej argument, že na ďalšie referendum nie je dôvod, lebo v čase prvého vtedajší predseda Alex Salmond vyhlásil, že ide o „hlasovanie raz za život“.

Ako Mayovej pribúda na čele pot, zmierňuje rétoriku. Najskôr sa jej nepáčilo označenie „tvrdý brexit“ a teraz ani „rozvod“, pretože implikuje nedobré vzťahy po zídení zo spoločnej cesty, a to ona nechce.

Uznáva už aj prínos zdravotných sestier z krajín EÚ. No a predovšetkým odsudzuje Sturgeonovej rozhodnutie slovami, že „teraz nie je vhodná chvíľa na politikárčenie a vytváranie atmosféry neistoty“. Trochu chatrný argument, ak uvážime, že škótska lojalita voči Británii bola do veľkej miery podmienená britskou lojalitou voči EÚ.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

summit, eu, rím, taliansko

Narodeniny v Ríme

26.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Stáročia známy výrok, že všetky cesty vedú do Ríma, dostal pred šesťdesiatimi rokmi takpovediac súrodenca s iným kompasom.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Oliver Bakoš

Nové starosti

26.03.2017 11:00

OLIVER BAKOŠ: Väčšinu mojich spoluobčanov dosť prudko prekvapilo, že nežijeme v demokracii.

Dobrý anjel

DOBRÝ ANJEL - nezisková organizácia

27.03.2017 00:02

Systém, ktorý pravidelnými mesačnými finančnými príspevkami pomáha rodinám s deťmi, kde je niekto chorý na rakovinu, alebo dieťa trpí na inú zákernú diagnózu.

SOLAR Hvezdáreň Senec

SOLAR Hvezdáreň Senec

26.03.2017 23:52

Astronomické združenie SOLAR Hvezdáreň Senec.

Rusko, prehliadka, vrtuľník

Nehodu vojenského vrtuľníka na Ukrajine neprežilo 5 ľudí

26.03.2017 21:42

Životy piatich ľudí si vyžiadala nehoda vrtuľníka ukrajinskej armády, ktorý sa zrútil blízko vojnovej oblasti na východe Ukrajiny.

Bojko Borisov

V odhadoch výsledkov bulharských volieb vedie GERB

26.03.2017 20:18

Najlepší výsledok v predčasných parlamentných voľbách v Bulharsku dosiahla podľa prvých odhadov stredopravicová strana Občania za európsky rozvoj Bulharska.