V slepej uličke

Predstavte si, že idete na trh a kupujete si kapustu od krojovanej panej so šatkou na hlave.

Hoci je krojov čoraz menej, s rozmanitosťami sa stále stretávame bežne. Nie všetky by sme sami reprodukovali, ale akceptujeme, že sú.

Európsky súdny dvor sa rozhodol, že zamestnávateľ má právo zakázať nosenie náboženských symbolov či prejavov politickej a svetonázorovej náklonnosti, tento zákaz nesmie žiadny postoj znevýhodňovať. Súd vychádzal z prípadu moslimskej recepčnej, ktorá dostala výpoveď z práce na základe toho, že trvala na nosení šatky. Verdikt súdu hovorí, že zákaz sa rovnako týka o. i. židovskej mužskej pokrývky hlavy kipy, sikhských turbanov, kresťanských krížikov, ale aj (v našich pomeroch) nápisov na tričkách typu „ľúbim Václava Havla“, „nevolím Fica“ alebo portrétov Che Guevaru. Tým vzniká dojem, že ide o úsilie smerujúce k nekonfliktnej atmosfére.

Vôbec však nepochybujem, že ako prví budú aplaudovať tí, ktorí – nie celkom mylne – uvidia v opatrení najmä poníženie „mohamedánskej pliagy“. Nikoho nebude zaujímať, že ide o holý prejav bezmocnosti vymotať sa zo slepej uličky skutočných spoločenských rizík. Navyše, kde má byť hranica zamestnávateľových právomocí? Donúti ma sňať si z hlavy šatku, lebo ma bude pokladať za moslimku, hoci ja ju nosím z výlučne estetických či praktických dôvodov?

Inými slovami, krojovaná predavačka kapusty či pán predávajúci tričká s Putinom hneď vedľa Afričana so senegalskou čiapočkou nemusia byť moja šálka kávy, ale som rada, že v tom priestore môžu a dokážu byť spolu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
brexit, veľká británia, vlajka,

Rozlúčka s obrúčkou

29.03.2017 22:00

MIROSLAV ČAPLOVIČ: Británia po rokoch snaženia vstúpila do európskeho zväzku v januári 1973. Po 44 rokoch oficiálne začala dávať dole z ruky európsku obrúčku.

parlament, nrsr, NR SR,

Malá násobilka

29.03.2017 11:00

PETER JAVŮREK: Stále platí, že ak má byť zrušenie Mečiarových amnestií úspešné, koalícia a opozícia budú musieť dospieť k vzájomnej dohode.

Tomáš Profant

Posvätný obchod a pokrok

29.03.2017 08:00

TOMÁŠ PROFANT: Slovenská vláda odsúhlasila zákaz predaja vo väčšine obchodov počas všetkých sviatkov.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.