Studená vojna

Keď Erdogan pred pár dňami vyhlásil, že „Európa ukázala svoju pravú tvár“, ako ozvena sa mu vrátilo: „To ty si strhol svoju masku a ukázal, že pod ňou sa v skutočnosti skrýva autoritársky politik s neukojenými ambíciami.“

Turecký prezident nás teraz deň čo deň presviedča, že v snahe upevniť si moc je ochotný prekročiť akékoľvek hranice a porušiť akékoľvek dohody.

Otázne je, či pôjde o dočasný stav, ktorý sa skončí referendom a posilnením jeho právomocí, alebo Turecko naozaj vykopalo vojnovú sekeru s EÚ.

Zdá sa, že Ankara sa definitívne vzdala svojich ambícií stať sa súčasťou Západu, a ten sa na novú situáciu bude musieť pripraviť. Hlasy, ktoré po minuloročnom podpise dohody s Tureckom o vracaní utečencov nabádali, že Európa sa musí o ochranu vonkajších hraníc postarať sama a nie byť rukojemníkom Turecka, sa teraz ukázali ako opodstatnené. Európa sa nemôže dať vydierať autoritárskym režimom, ktorý smeruje k diktatúre. Nájsť nový modus vivendi nebude jednoduché – ale bude to nevyhnutné, lebo to, čo sa nám tu odohráva pred očami, nie je nič iné ako nová studená vojna. Len komunizmus nahradil islamizmus a panturkizmus.

Turci vždy hľadeli na starý kontinent s obdivom a zároveň s istým opovrhnutím. Na jednej strane je európska prosperita pre nich veľkým lákadlom, no európsky liberalizmus sa im javí ako slabosť. Preto sú pravdepodobne ochotní vymeniť prosperitu za silnú ruku.

Tí, ktorí v minulosti tvrdili, že Turecko do EÚ nepatrí, musia cítiť satisfakciu, no zabúdajú pritom, že Turci žijúci v EÚ môžu byť piatou kolónou. Keď šéf tureckej diplomacie varuje, že Európe hrozia náboženské vojny, pravdepodobne vie, o čom hovorí…

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
kuracie mäso

Vypraté mäso

27.03.2017 22:00

MARIÁN REPA: Je to paradox: EÚ sa pýši prísnou potravinovou legislatívou. Zákony by teda mali garantovať, že spotrebiteľ môže bez obáv zjesť všetko, čo sa nachádza v obchode. Realita však býva často odlišná.

Nemecké diaľnice

Nemecké mýto

27.03.2017 10:00

MARIÁN REPA: Vo väčšine európskych krajín sa za jazdu po diaľnici platí – a to buď formou diaľničnej nálepky, alebo mýto sa vyberá priamo na diaľnici.

maturita, maturant

Ach, slovenčina moja!

26.03.2017 15:00

MARIÁN REPA: Úradný šimeľ nikdy nespí. Zväčša vymýšľa hlúposti, ako ľuďom znepríjemniť život, no občas sa mu „zadarí“, a potom je na svete vyložený nezmysel.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.