Skrytí populisti

Najhorší z populistov sú tí, ktorí na prvý pohľad presvedčivo navodzujú dojem, že sú rozumní. Svojimi rečami a činmi však v skutočnosti ľudí oberajú o čas a peniaze. Príkladov, ktoré napĺňajú tieto kritériá, je mnoho.

Dva aktuálne bijú do očí. Vláda konečne navrhla zrušenie Mečiarových amnestií. Opozícia však namiesto podpory v parlamente začína politikárčiť. Líder liberálov hovorí, že treba mesiac na diskusiu a ďalší opoziční politici promptne prišli s vlastným návrhom.

Ide však len o populizmus, ktorý môže zmariť šancu na prelomenie nezmyselných amnestií. Spoločnosť bola už dosť traumatizovaná amnestiami. Treba ich rýchlo zrušiť a riešiť aj iné problémy v krajine.

Rovnako populistické je, že liberáli odmietajú uvoľniť ústavnú dlhovú brzdu na to, aby si štát mohol zobrať lacnejšie pôžičky. Drahé úroky by bolo najlepšie zosobniť týmto darebákom v parlamente, aby ťarchu verejného dlhu platili oni a nebola na pleciach obyvateľstva.

Uvedomujú si politici, že krajina na zle nastavenej dlhovej brzde prišla na drahých pôžičkách o niekoľko stoviek miliónov eur? Pri amnestiách aj dlhovej brzde dotknutí negativistickí politici tvrdia, že chcú „dobre“.

Pritom v skutočnosti ide o populistické návrhy, pri ktorých len za každú cenu chcú ísť do sporu s politickými rivalmi, aby sa zapáčili svojim voličom. Tých si už predtým každodenným divadlom pred kamerami vychovali tak, že spory „žerú“, lebo tí druhí sú predsa „zlodeji“ a „treba byť vždy proti nim“.

Najhoršie na tom celom je, že z toho môžu vyťažiť populisti z radov extrémistov, ktorí sa na nič nehrajú. Ešte nie je neskoro, len treba použiť zdravý rozum.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ
peniaze, eurá

Drahé politické omyly

20.03.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Politikárčenie a trucovanie politikov z opačných strán politického spektra je niekedy naozaj na zaplakanie.

diaľnica, obchvat, obchvat Bratislava, bratislavský obcvhat, D4,

Ďalšie diaľničné omyly?

02.03.2017 13:00

MARTIN KOVÁČIK: Je nerozumné znižovať dlh a nestavať diaľnice. Opozícia, aj niektorí analytici sa mýlia v tom, že je lepšie udržiavať nízky dlh.

PREšOV: Zhromaždenie za výstavbu obchvatu

Najhorší svet pre Prešov

01.03.2017 07:00

MARTIN KOVÁČIK: Najlepší svet pre Prešov je v skutočnosti najhorší. Analytici na ministerstve financií spočítali, že pre mesto je najlepší 2-pruhový obchvat.

Angela Merkelová

Merkelová: EÚ musí o brexite rokovať spravodlivo

29.03.2017 19:48

Nemecko sa pokúsi o to, aby mal brexit čo najmenší vplyv na občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Euro, peniaze, kalkulačka

Čerpanie eurofondov majú zjednodušiť zmeny v zákone

29.03.2017 19:07

Zjednodušenie čerpania eurofondov a zníženie administratívy je zámerom novely zákona o príspevku poskytovanom z eurofondov-

Spravodlivosť, súd, súdnictvo, kladivko

Kyjev nedokázal súdu vysvetliť, prečo nesplatil Rusku pôžičku

29.03.2017 18:45

Ukrajina nedokázala uspokojivo vysvetliť, prečo nesplatila Rusku dlh tri miliardy dolárov z roku 2013.

peniaze, eurá

Brexit môže výrazne zvýšiť platby Slovenska do EÚ

29.03.2017 16:09

Vystúpenie Veľkej Británie z EÚ môže pre Slovensko znamenať dodatočné desiatky miliónov eur, ktorými bude musieť prispieť do rozpočtu únie.