Radičová ako pešiak?

Nominácia Petra Paludu za riaditeľa Národného bezpečnostného úradu, ktorá stroskotala na SDKÚ, má aspoň jeden kladný výsledok.

Vďaka nej dnes už môže napätie vnútri najsilnejšej vládnej strany popierať iba najatý dezinformátor alebo nepoučiteľný prostáčik.

Iveta Radičová skutočne nemá dôvod byť jedným či druhým. V rámci mantinelov, v ktorých ju drží jej funkcia, pripúšťa teda aspoň toľko, že „personálne nominácie robia koalícii problém“. No moment, akej koalícii? Hádam iba SDKÚ?

Ale ktovie. Možno sa vyjadrila presne. Možno sa už naozaj viac cíti ako koaličná partnerka SDKÚ, než ako jej podpredsedníčka. A prípad Paludu je len ďalšou ukážkou, že takáto konštrukcia vôbec nemusí byť len vecou vtipkovania… Spôsob, akým Mikuláš Dzurinda zvolal poslanecký klub SDKÚ okamžite po tom, čo Radičová uviedla, že s Paludom súhlasí, však môže napovedať viac, ako iba vnútrostranícke trenice.

Úvahy o tom, čo by sa dialo v prípade Radičovej demisie, majú stále jednu nedopovedanú otázku: znamenalo by to pád vlády, alebo jej rekonštrukciu? A táto otázka sa najviac láme práve v poslaneckom klube SDKÚ. Ak si niekto v tejto strane želá rekonštrukciu vlády – nielen bez Radičovej, ale možno aj s obmenami na postoch ministrov – potom je pre neho výsostne dôležité uistiť sa, že poslanecký klub počúva šéfa strany viac, ako šéfku koalície. No okrem odkazu Radičovej odkázal Dzurinda takto čosi aj zvyšku vládnej koalície. Predsedom KDH, Mostu-Híd a SaS musí byť jasné, že keď chcú niečo v koalícii vybaviť, názor premiérky je nepodstatný.

Môže mať odmietnutie Paludu aj iné dôvody? Isteže môže. Tu nám však nemusí pomôcť ani to, keby sa poslanci SDKÚ o rokovaní svojho klubu rozhovorili. Tí, čo ich upozorňujú, že svojím mlčaním len dávajú dôvody na rôzne špekulácie, majú samozrejme pravdu. Akurát, že po dlhoročných skúsenostiach s metódami práce šéfa tejto strany nie je celkom realistické myslieť si, že dôvody, ktoré v klube SDKÚ zazneli, tam zazneli v neskrátenom a necenzurovanom zne­ní.

Je známe, že Paluda nie je človekom SaS, hoci tá ho navrhovala, ale oveľa bližšie má ku KDH. V každom prípade, nie je to človek SDKÚ. A predseda SDKÚ už minimálne raz – v roku 2003 – dokázal, že nestačí, keď je šéf NBÚ slušný. Oveľa lepšie je, keď je poslušný.

Vracia nás to oblúkom na začiatok. Ak ide o to, aby sa na čele NBÚ neobjavil niekto, u koho hrozí, že nebude lojálny, kto plánuje otvárať staré bezpečnostné previerky a kto by mohol teoreticky ohroziť „hladký priebeh“ rôznych multimiliónových zákaziek, potom osoba predsedníčky vlády je v celej hre len pešiakom, ktorého je možné bez problémov obetovať. Tým skôr, ak sa ten pešiak v očiach aktérov tejto hry správa tak, že si svoje obetovanie priam pýta.

Robert Kaliňák

Viezť sa s davom

03.05.2015 22:00

PETER JAVŮREK: Je celkom jasné, že politik, ktorý by sa usiloval na Slovensku uvoľniť imigračnú politiku, by musel byť pripravený na istý pokles svojej popularity.

Váhostav, logo

Ešte nie je koniec

01.05.2015 22:00

PETER JAVŮREK: Zdá sa, že Váhostav bol nateraz zachránený. Tým sa však celý príbeh nekončí.

mobil, smartfón, zabezpečenie, telefónovanie, telefón

Zatiaľ čiastočná útecha

29.04.2015 09:00

PETER JAVŮREK: Keď sa podozrenia začnú meniť na obžaloby, znamená to, že prípad sa blíži do finále. Aspoň teoreticky.

KĽDR, Severná Kórea, prístav, Wonsan, loď

KĽDR pošle do Ruska oslavovať koniec vojny šéfa parlamentu

04.05.2015 10:43

Severná Kórea pošle do Ruska na oslavy 70. výročia konca vojny formálneho najvyššieho predstaviteľa krajiny - predsedu výboru Najvyššieho ľudového zhromaždenia.

Taliansko, loď, utečenci

Na Sicíliu dorazilo 5 800 nelegálnych migrantov

04.05.2015 10:20

Takmer 5 800 utečencov zachránených za posledných 48 hodín v Stredozemnom mori v pondelok dorazilo do prístavu v meste Pozzallo na juhu Sicílie.

(typo - nepouzivat v orise) peniaze, euro, eurá, bankovky, mince, úver, hypotéka, splátka

Gréci v máji zaplatia MMF takmer milardu eur

04.05.2015 10:00

Grécko tento mesiac uhradí Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku úveru vo výške takmer 1 mld. eur.

Radoslav Procházka

Na internete sa objavila celá nahrávka Procházku a Matoviča

04.05.2015 09:49, aktualizované: 10:53

Na webe sa objavila nahrávka rozhovoru medzi Matovičom (OĽaNO) a Procházkom (Sieť) z roku 2014, ktorú si Matovič tajne nahral pred prezidentskými voľbami. Prečítajte si prepis celej nahrávky.