Kríza sa šíri ďalej

Začína sa opäť potvrdzovať, že na ekonomickú krízu najviac doplácajú slabí. Európou sa už takmer dva roky z Grécka šíri dlhová kríza. Kdekto na Slovensku si myslel, že nás sa to netýka. Realita je však úplne opačná. Gréci si síce uťahujú opasky, ale stále sa majú pomerne dobre. Veď kto napríklad pri prepustení môže rok poberať 60 percent platu? Pritom na Slovensku sú najdrahšie hypotéky v celej Európe. A pre dlhovú krízu zrejme budú ešte drahšie.

05.10.2011 22:00
debata

Realita je neúprosná. Talianske, francúzske či belgické banky majú hŕbu gréckych dlhopisov, z ktorých sa môžu už onedlho stať bezcenné zdrapy papiera. Tento fakt môže banky, ktoré sa už z poslednej hospodárskej krízy dostali s ťažkosťami, priblížiť k priepasti.

Banky to cítia, a preto nie sú problémovým finančným domom ochotné požičiavať. Banková kríza sa tak môže rozšíriť po celej Európe a doplatia na ňu asi najmä slabé krajiny. Pri slovenských príjmoch, ktoré patria v eurozóne k najnižším, si totiž banky už teraz účtujú nemalé prirážky.

Keďže tento fakt nemá kto zmeniť, banky zrejme nebudú váhať a hypotéky pre dlhovú krízu ešte viac zaťažia. A to napríklad formou sprísnenia úverových podmienok, alebo rovno zvýšením úrokových sadzieb.

Prípadný príchod ďalšej hospodárskej krízy a recesie by síce mal teoreticky úvery zlacniť, tak ako sa to stalo v rokoch 2009 a 2010, teraz je však situácia oveľa vážnejšia. Neochota bánk požičiavať si navzájom je veľký problém. Napríklad belgicko-francúzsku Dexiu už zvažuje zachraňovať vláda v Bruseli. Belgičania si však pri tom tiež musia dávať pozor, aby sa ich štát neprimerane nezadlžil a neskončil ako Írsko, ktoré pre prasknutie realitnej bubliny išlo rýchlo dole a zachraňovať ho musel až euroval aj s príspevkom Slovenskej republiky.

Súčasná situácia nemá jednoduché a rýchle riešenie. Navýšenie eurovalu, ktorému sa v Európe do cesty postavil šéf strany Sloboda a solidarita Richard Sulík, tiež neprinesie zázračný liek. Grécko sa zjavne nie je schopné z vysokých dlhov dostať a bude potrebné ich sčasti škrtnúť. To by zanechalo následky na bankovom trhu.

Oveľa horšie by však bolo, ak by sa kríza bez eurovalu rozšírila na zadlžené Taliansko, ktorému v stredu jedna z agentúr znížila rating hneď o tri stupne. Na zaplatenie talianskych dlhov totiž nie je v eurovale dosť peňazí.

Navýšením eurovalu sa získa čas pre problémové krajiny, aby šetrili a znižovali svoje dlhy. Či sú toho Taliani alebo Gréci schopní, je dosť otázne.

Vývoj poznačí aj Slovensko. Cez pád kurzu eura či pokles akcií a znehodnocovanie úspor to naši ľudia už cítia. Menej dostupné úvery budú zrejme, žiaľ, ďalšou realitou.

debata chyba