Kto ušetril

Tvrdenie ministerstva financií, že vlani viac ušetril štát, ako priniesli do štátnej kasy ľudia cez vyššie dane, je poriadne odvážne.

02.01.2012 22:00
debata

Ministerstvo sa pred voľbami netradične hneď na Nový rok poponáhľalo z hodnotením rozpočtu, aj keď príjmy a výdavky v rámci celých verejných financií nie sú ešte známe.

Vlani pritom oficiálne platilo, že konsolidačný balíček v sume 1,75 miliardy eur mali zaplatiť približne na polovicu ľudia cez vyššie dane a štát cez krátenie výdavkov. Aj toto tvrdenie však malo trhlinu, keďže štát do nižších výdavkov započítal aj veci, ktoré sa nedosiahli skutočným šetrením, ale išlo len o zhodu okolností. Takto napríklad štát vlani „šetril“ tým, že neboli povodne či sa pre neschopnosť úradníkov a systémové chyby menej čerpali eurofondy.

V skutočnosti tak vlani pravdepodobne platilo, že ľudia sa vyskladali v rámci konsolidácie verejných financií viac ako štát v rámci skutočných úspor. Zakývať túto skutočnosť nemá význam. Ak totiž pred voľbami politici začnú ekonomické ukazovatele obracať vo svoj prospech, demagógia nebude mať konca a volič sa dočká jedine tak neprehľadného guláša.

Skutočnosť je jednoducho taká, že minulá vláda v čase krízy nešetrila dostatočne. Kabinet sa spoliehal na to, že nárast zadlženia krajine ešte neuškodí a po recesii príde hospodárske oživenie, ktorým sa všetko dobehne. Plán sa však úplne nenaplnil. Oživenie bolo len čiastočné. V čase nastupujúcej dlhovej krízy v Európe prišla terajšia vláda a odhodlala sa na konsolidáciu, ktorá dovtedy v rámci dosahov bola jednou z najsilnejších v celej Európe. Bolo by lepšie, ak by vláda v rámci úspor viac šetrila a menej zaťažovala ľudí vyššími daňami. Na tomto sa však politici nedokázali dohodnúť, aj keď priestor na šetrenie mali značný.

Je plusom, že terajšia vláda aj šetrila. Na povrch však z času na čas vyšli aj predražené tendre a je namieste otázka, o čom sa ľudia naozaj dozvedia a aké peniaze sa odlievajú zo štátnej kasy zbytočne bez toho, aby sa o tom verejnosť dozvedela.

Niet preto divu, že rady nespokojných ľudí sa podľa prieskumov rozrastajú. Peniaze z rozpočtu sa každý rok rozkotúľajú a od ľudí štát očakáva, aby platili čoraz vyššie dane. A to namiesto toho, aby štát radšej naozaj poriadne šetril na svojich výdavkoch. O zvyšovaní daní sa hovorí aj v súvislosti so štátnym rozpočtom na tento rok.

Analytici upozorňujú, že plán hospodárenia štátu je na vode. Štát nepočíta dostatočne s krízou, a tak politici opäť začínajú hovoriť o tom, že po voľbách sa budú musieť zvyšovať dane. Ľudia si tak zrejme opäť priplatia a politici sa budú snažiť verejnú mienku presvedčiť o tom, že rozhodli správne…

debata chyba